Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 11.10.2013

Policja, pracownik poczty, a nawet barman - oni mogą nas wylegitymować

- Jest wiele sytuacji, kiedy nasza identyfikacja jest konieczna, a jej możliwość wypływa z przepisów prawa – mówiła w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" Małgorzata Kałużyńska - Jasak, rzecznik prasowy GIODO.
Produkcja nowych dowodów osobistych w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiAProdukcja nowych dowodów osobistych w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA PAP/Archiwum/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • Kto, kiedy i dlaczego może nas wylegitymować? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czytaj także

Czy każda instytucja ma prawo żądać od nas okazywania dowodu osobistego? Z takim pytaniem zwróciła się do Janusza Weissa jedna ze słuchaczek. Rzeczywiście, lista osób uprawnionych do wylegitymowania jest długa. Są to m.in. policja, funkcjonariusze ABW, strażnicy miejscy, funkcjonariusze Straży Granicznej, kontrolerzy komunikacji miejskiej, pracownicy poczty, barman czy kasjer w kinie.

- Pamiętajmy jednak , że kiedy ktoś chce zobaczyć nasz dowód osobisty, zawsze mamy prawo zapytać go o podstawę prawną. Gdy nie dostaniemy odpowiedzi, możemy odmówić wylegitymowania się - radziła w Jedynce Małgorzata Kałużyńska - Jasak, rzecznik prasowy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" na antenie radiowej Jedynki od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym danego dnia się zajmuje, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg