Logo Polskiego Radia
Trójka
Dominika Michalak 03.03.2011

Zamachy stanu w Maroku

Jest lipcowy poniedziałek 1971 roku. W stolicy Maroka odbywa się egzekucja oficerów stojących za zamachem przeciw królowi Hassanowi II rządzącemu krajem od 10 lat.
Hassan II podczas wizyty w USA w 1983 rokuHassan II podczas wizyty w USA w 1983 rokuźr. Wikipedia.org
Posłuchaj
  • Tym żył świat 3 marca 2011


Media w Polsce komentują to wydarzenie. Przypuszcza się, że za zamachem w Maroku stoją władze libijskie.

Przewrót organizuje wraz z grupą kadetów generał i pułkownik wojska.
W czasie uroczystych obchodów urodzin monarchy aresztują gości przyjęcia, władcę zamykają w małym pawilonie. Przejmują rządową radiostację i proklamują republikę wprowadzając obywateli w błąd. Organizatorzy zamachu stanu zostają pojmani 9 lipca przez siły lojalne wobec króla.

W sierpniu 1972 roku ma miejsce drugi zamach. Cztery myśliwce ostrzeliwują królewskiego boeinga, którym Hassan II podróżuje do Francji.

Zamordowanie panującego i wprowadzenie republiki po raz kolejny nie powodzi się. Za zamachem tym razem stoi jeden z najbliższych współpracowników władcy, minister obrony generał Mohammed Oufkir. Po nieudanej próbie przejęcia władzy ma on rzekomo popełnić samobójstwo.

Hassan II rządził twardą ręką do swojej śmierci w roku 1999. Jednym z głównych założeń jego polityki wewnętrznej było niedopuszczenie do wzrostu znaczenia islamskich ugrupowań radykalnych.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(dmc)