Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 13.03.2014

13.03.2014 Rosyjskie wojsko przy granicy z Ukrainą. O krok od wojny [relacja]

Rosjanie w ostatnich godzinach rozpoczęli kolejne ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy z Ukrainą. Według Reutersa Moskwa skoncentrowała przy granicy z Ukrainą około 8.5 tys. żołnierzy.
Posłuchaj
  • Jaceniuk w ONZ - korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
  • Sankcje UE wobec Rosji w przygotowaniu - korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Rosyjskie wojska na Krymie - korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Rada Najwyższa Ukrainy prosi ONZ o pomoc - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
  • Putin ma coraz lepsze notowania - korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Na Krymie obawy o gospodarkę - korespondencja Krzysztofa Renika (IAR)
  • Janukowycz wcześniej zaplanował swoją ucieczkę - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
  • Na Krymie znikają proukraińscy aktywiści - korespondencja Krzysztofa Renika (IAR)
  • OECD zawiesza rozmowy z Rosją - relacja Rafała Motriuka (IAR)
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

22.50

Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozpoczną w Kijowie negocjacje dotyczące programu reform gospodarczych. Od tego zależy udzielenie Ukrainie zagranicznej pomocy finansowej.
Przedstawiciele funduszu mają zostać w Kijowie do 21 marca.

22.01

W piątek w kwaterze głównej NATO w Brukseli odbędzie się spotkanie 50 państw. Zostały na nie zaproszone Rosja i Ukraina - poinformowali przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jak powiedziała rzeczniczka Sojuszu Północnoatlantyckiego Carmen Romero, Ukraina poprosiła o zwołanie nadzwyczajnego spotkania ambasadorów z Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego, która zrzesza 28 państw członkowskich Sojuszu oraz 22 innych krajów Europy i środkowej Azji.

21.55

USA chcą rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającej referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej. - Waszyngton jest świadom tego, że rezolucja taka nie zostanie przyjęta, gdyż Rosja skorzysta z prawa weta. Ma jednak nadzieję, że od głosu powstrzymają się Chiny, co dowiedzie, jak osamotniona jest w tej sprawie Moskwa - powiedzieli agencji AFP dyplomaci przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym udział bierze premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

21.00

Jedna osoba zginęła podczas starć w Doniecku. Do starć doszło między uczestnikami prorosyjskiej demonstracji i manifestacji na rzecz jedności Ukrainy. Według agencji Interfax-Ukraina na placu Lenina w Doniecku uczestnicy prorosyjskiego wiecu napadli na zgromadzonych pod hasłem "Za jedną Ukrainę". Z obu stron w starciach uczestniczyło około 2 tys. ludzi.

Starcia
Starcia w Doniecku. FOT.: EPA/PHOTOMIG

czytaj więcej>>>

20.41

Według premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, jest jeszcze szansa "na pokojowe rozwiązanie kryzysu". Występując na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Jaceniuk mówił, że kryzys ukraiński stwarza zagrożenie dla zabiegów na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania broni nuklearnej.

Premier
Premier Ukrainy Arsenij j Jaceniuk podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. FOT.: EPA/ANDREW GOMBERT

20.32

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague zaapelował o odwołanie wyznaczonego na niedzielę referendum na Krymie. - Odwołanie referendum i przystąpienie do międzynarodowych negocjacji rosyjsko-ukraińskich, być może z udziałem przedstawicieli innych państw miałoby duże znaczenie w wypracowaniu sposobów deeskalacji konfliktu - zaznaczył Hague.
Według niego, "jeśli w najbliższych kilku dniach nie będzie postępu w tej sprawie, to UE przejdzie do następnego etapu działań antykryzysowych, zamrażając aktywa i wpisując na czarną listę wizową indywidualnych Rosjan". - Będzie to omawiane na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli w poniedziałek - podkreślił brytyjski dyplomata.

20.21

Rosja: władze zablokowały trzy opozycyjne serwisy internetowe. Chodzi o: Grani.ru, Kasparow.ru i EJ.ru, a także do blogu Aleksieja Nawalnego. Federalna Służba ds. nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i masowego przekazu poinformowała, że Grani.ru, Kasparow.ru i EJ.ru zostały wpisane do rejestru zakazanych stron na wniosek Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej. Ta swój wniosek uzasadniła tym, że serwisy te "publikują wezwania do nielegalnych działań i udziału w masowych imprezach, organizowanych z naruszeniem prawa".
Dostęp do blogu Nawalnego w serwisie blogowym Livejournal.com - dodał Roskomnadzor - został zablokowany także na wniosek prokuratury generalnej, według której "funkcjonowanie tej strony naruszało warunki środka zapobiegawczego zastosowanego przez sąd wobec danego obywatela, przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie karne".

20.07

- Świat zachodni nie uzna referendum na Krymie - mówi prezydent Bronisław Komorowski. Według niego, trzeba zrobić wszystko, by nie doszło do eskalacji konfliktu na Krymie.

20.00

Ponad 16 tys. żołnierzy z 16 krajów uczestniczy w manewrach wojskowych NATO w północnej Norwegii. Ćwiczenia odbywają się w surowym klimacie pod nad wyraz adekwatnym hasłem hasłem: "Chłodna odpowiedź". Manewry zakończą się 19 marca.

(źródło: DVIDS/x-news)

19.57

Rosja wstrzymuje eksport swoich towarów przez litewski port w Kłajpedzie. W tym bałtyckim porcie od kilku dni zablokowany jest przeładunek produktów żywnościowych przeznaczonych na rynek rosyjski. Jak podaje litewska służba weterynaryjna, Rosjanie wstrzymanie przeładunku uzasadniają naruszeniami przez stronę litewską procedur tranzytowych. Jednak część komentatorów jest zdania, że to sposób na ukaranie Wilna za wspieranie prodemokratycznych ruchów na Ukrainie.

czytaj więcej>>>

19.00

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow: istnieje ryzyko inwazji rosyjskiej.

czytaj więcej>>>

18.55

Rosja wyraziła poparcie dla rozmieszczenia obserwatorów OBWE na Ukrainie i Krymie. Tak twierdzi przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Thomas Greminger. W jego opinii stanowisko Rosji to "wielki krok naprzód".
W ostatnich dniach obserwatorzy OBWE chcieli się dostać na Krym, ale nie zostali wpuszczeni przez uzbrojonych ludzi, którzy zajęli posterunki graniczne. Jednego z obserwatorów pobito.

18.53

- Nie wyobrażam sobie w dalszej perspektywie powiedzenia: nigdy nie chcemy rozmawiać z Rosjanami. Mam nadzieję, że te warunki będą się, w jakimś momencie historycznym, otwierały. Na dzisiaj one się bardzo zawężają - mówiła wiceszefowa MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Według niej, "strategicznym celem Polski jest demokratyzacja, stabilizacja Ukrainy i przyciągnięcie jej jak najbliżej Europy". - Nie ma względów w relacjach polsko-rosyjskich, które zatrzymałyby nas w tej polityce - dodała.

18.18

Agencja Interfax: szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow rozmawiał  z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, duńskim generałem Knudem Bartelsem. Telefoniczna rozmowa dotyczyła "stanu stosunków Rosja-NATO oraz obecnej sytuacji na Ukrainie".

18.00

Wszelkie próby na rzecz deeskalacji na Krymie zostały odrzucone przez Rosję - mówi szef niemieckiej dyplomacji. Frank-Walter Steinmeier ostrzegł Rosję, że UE może wdrożyć kolejny, trzeci stopień sankcji.
Według niego, w ciągu weekendu kraje Unii mają uzgodnić listę Rosjan, których zostaną objęci zakazem wizowym a ich konta w zachodnich bankach zostaną zamrożenie.
Jak ocenił niemiecki minister, po planowanym na niedzielę referendum na Krymie nastąpią kolejne kroki w celu integracji Krymu do rosyjskiego terytorium.

czytaj więcej>>>

17.58

Samolot ukraińskiej służby granicznej został ostrzelany z rosyjskiego posterunku koło miasta Armiańsk na Krymie. Maszyna, odbywająca lot patrolowy, nie została trafiona - podaje Interfax Ukraina.

czytaj więcej>>>

17.42

Waszyngton i Bruksela podejmą wobec Rosji natychmiastowe "poważne kroki", jeśli dokona aneksji Krymu - zapowiedział sekretarz stanu USA John Kerry. Dodał, że liczy na rozsądne rozwiązanie kryzysu, ale nie ma na to żadnych gwarancji.

Sekretarz
Sekretarz stanu USA John Kerry ostrzega Rosję prze agresją na Ukrainie. FOT. : EPA/MICHAEL REYNOLDS

16.45

- Jeżeli jest nadzieja na pokojowe rozwiązanie, wojny nie ma. Cały świat podziwia ukraińskich żołnierzy, którzy nie dają się sprowokować. To jest ważne, żeby nie dawać Rosji pretekstu do zbrojnej agresji - mówi ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski.

czytaj więcej>>>

16.15

W bazie lotniczej w Łasku wylądowały pierwsze samoloty F-16 z grupy myśliwców, które w związku z sytuacją na Ukrainie do Polski wysyłają Stany Zjednoczone.

(źródło: TVN24/x-news)

16.04

- Jeżeli w najbliższych dniach nie będzie negocjacji z Rosją, takich przynoszących rezultaty, ministrowie spraw zagranicznych państw UE podejmą decyzję co do dalszych kroków - zapowiedziała Angela Merkel w Bundestagu. Według kanclerz Niemiec, sankcje mogą obejmować zakazy wjazdu, blokady kont bankowych czy odwołanie szczytu Unia - Rosja. Posiedzenie szefów dyplomacji państw UE zaplanowano na najbliższy poniedziałek, 17 marca.

(źródło: DE RTL TV/x-news)

15.59

Na Ukrainie jest głęboki kryzys polityczny, lecz za gaz trzeba płacić - mówi szef Gazpromu Aleksiej Miller. Szef rosyjskiego przedsiębiorstwa wyliczył, że zadłużenie Ukrainy za gaz wynosi obecnie ponad 1,8 mld dolarów. - Zgodnie z obowiązującym kontraktem mamy wszelkie prawa, by przejść do systemu przedpłat, lecz tego nie robimy - powiedział Miller. Zasugerował, że ważne, by na Ukrainie nie doszło do zapaści gospodarczej, aby nie powstało zagrożenie dla tranzytu rosyjskiego gazu do Europy.

15.56

Telefoniczna rozmowa szefa rosyjskiej dyplomacji z sekretarzem stanu USA. Siergiej Ławrow i John Kerry rozmawiali na temat sytuacji na Krymie. W piątek politycy mają się spotkać w Londynie.

15.55

Z udziałem najważniejszych osób Rosji obradowała Rada Bezpieczeństwa. Główny temat: stosunki z Zachodem. Według Władimira Putina, sprawa Krymu jest problemem wewnątrz-ukraińskim, ale Rosja została weń wciągnięta. Jego zdaniem, w tej sytuacji trzeba się zastanowić, jak budować stosunki Rosji z partnerami i przyjaciółmi na Ukrainie oraz z partnerami w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Na razie nie wiadomo, jakie ustalenia zapadły na posiedzeniu, w którym wziął udział między innymi premier Dmitrij Miedwiediew, szef administracji prezydenckiej Siergiej Iwanow, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i minister obrony Siergiej Szojgu.

czytaj więcej>>>

15.35

Litwa chce się dozbroić! Premier Algirdas Butkeviczius poinformował, że jego rząd gotowa jest na zakup i rozmieszczenie na swym terytorium amerykańskiego systemu antyrakietowego Patriot.
Decyzję o nabyciu rakiet Patriot mają podjąć litewscy wojskowi i Ministerstwo Obrony Litwy.

15.25

"Krym należy do Rosji tak jak Vermont należy do USA" - pisze niemiecka gazeta "Handelsblatt". Autor komentarza zamieszczonego w gazecie argumentuje, że półwysep jest w większości rosyjski, jest baza rosyjskiej floty, a w ciągu 240 lat krymskiej państwowości przez 171 lat należał do Rosji. - Jedynie decyzja Chruszczowa "podjęta pod wpływem alkoholu" sprawiła, że Krym znalazł się w granicach Ukrainy - czytamy w gazecie niemieckich kół gospodarczych.

czytaj więcej>>>

14.40

Rosja przebazowała na Białoruś sześć myśliwców Su-27 oraz trzy wojskowe samoloty transportowe. Według rosyjskiego resortu obrony będą one stacjonować w bazie Sił Powietrznych Białorusi w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim, około 130 km na południowy wschód od Mińska.

czytaj więcej >>>

14.35

Kijów prosi o pomoc Organizację Narodów Zjednoczonych. - Liczymy na misję pokojową, która rozwiązałaby konflikt wokół zajętego przez Rosję Krymu - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Andrij Parubij.

czytaj więcej>>>

14.10

Rosyjska armia koncentruje się na wschodniej granicy Ukrainy. Liczba jej żołnierzy stale wzrasta - oświadczył wicepremier Witalij Jarema podczas posiedzenia ukraińskiego rządu.

Potencjał
Potencjał militarny w Europie. Infografika: PAP/Godlewska Estera

13.57

- Putin nie chce, byśmy ulegali prowokacjom i zostali wciągnięci w konflikt - mówi Agencji TVN lider tatarów krymskich Mustafa Dżemilew. W środę Dżemilew rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem.

Źródło: Agencja TVN/x-news

13.54

"Handelsblatt" - wiodący niemiecki dziennik kół gospodarczych broni prezydenta Rosji Władimira Putina, zarzucając jego krytykom na Zachodzie, że stosują bezmyślną "politykę pitbulla". - Krym należy do Rosji tak jak Vermont do USA - uważa gazeta.

13.50

Wielki biznes nie chce sankcji wobec Rosji i lobbuje przeciwko nim u amerykańskich polityków. Jak podaje serwis politico.com, choć żaden z koncernów oficjalnie nie potwierdza, że angażuje się przeciw sankcjom, to w Waszyngtonie trwają działania organizacji, które do nich miałyby nie dopuścić. Serwis wskazuje na takie instytucje jak Amerykańsko-Rosyjska Rada Biznesu czy wpływowy Narodowy Związek Przemysłowców.

13.37

Parlament Europejski "stanowczo" potępił rosyjską napaść na Krym, który "stanowi nierozłączną część Ukrainy". W razie dalszej eskalacji konfliktu nie wykluczył nałożenia sankcji wobec osób, które podjęły tę decyzję.

13.25

- Słyszałem, że niektórzy mówią, że po Gruzji Ukraina będzie następna - mówił Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ, w wywiadzie udzielonym telewizji CNN we wrześniu 2008 roku. Ławrow deklarował wówczas, że Rosja nie ma zamiaru kwestionowania terytorialnej integralności żadnego kraju.

Źródło: CNN Newsource/x-news

13.14

Ok. 8500 rosyjskich żołnierzy bierze udział w ćwiczeniach wojskowych w pobliżu granic z Ukrainą - pisze Reuters, podkreślając, że będzie to zapewne uznane za demonstrację siły w konflikcie z Kijowem i Zachodem w kwestii Krymu.

12.53

48-letniego ukraińskiego oligarchę zatrzymano w Wiedniu na podstawie wniosku FBI o pomoc prawną - poinformowała agencja APA, dodając, że w USA zarzuca się temu Ukraińcowi korupcję i utworzenie organizacji przestępczej.

Czytaj więcej >>>

12.38

Komisja Europejska potwierdza, że trwają przygotowania do podpisania części umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Nie potwierdza natomiast terminu.

12.20

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) poinformowała o odłożeniu wszelkich działań związanych z akcesją Rosji.

11.59

Władimir Putin przekonuje, że to nie Rosja ponosi winę za kryzys na Krymie. Prezydent Rosji mówił o tym w Soczi podczas spotkania z przedstawicielami narodowych komitetów paraolimpijskich.

11.42

Kampania przed referendum - na Krymie ostrzegają przed faszyzmem.

Źródło: News Channel "24"/x-news

11.28

Rosja nie wyklucza poczynienia "lustrzanych kroków", jeśli USA i Unia Europejska zastosują wobec niej sankcje - oświadczył wiceminister rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej Aleksiej Lichaczow.

Czytaj więcej >>>

11.04

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła możliwość wojskowej interwencji w związku z konfliktem na Ukrainie. Potwierdziła gotowość do zastosowania sankcji wobec Rosji, zaznaczając jednak, że Berlin preferuje dialog.

Czytaj więcej >>>

10.56

Parlament Ukrainy powołał Gwardię Narodową.

Czytaj więcej >>>

10.51

- To będzie pokaz brutalnej siły - tak Paweł Zalewski komentuje zbliżające się referendum na Krymie.

Źródło: TVN24/x-news

10.45

Ponad dwie trzecie Niemców uważa, że nakładanie sankcji gospodarczych na Rosję w razie dalszej eskalacji konfliktu na Krymie nie miałoby sensu - wynika z sondażu instytutu Forsa, przeprowadzonego na zlecenie Niemiecko-Rosyjskiej Izby Handlu Zagranicznego.

10.39

Chociaż interesy Niemiec i Polski w sprawach dotyczących Ukrainy nie są identyczne, to oba kraje blisko współpracują ze sobą - pisze w czwartek ukazujący się w stolicy Niemiec dziennik "Berliner Zeitung", komentując wizytę kanclerz Angeli Merkel w Warszawie.

10.32

Coraz więcej Rosjan popiera Władimira Putina. Jak twierdzą socjologowie z Wszechrosyjskiego Ośrodka Badania Opinii Publicznej - notowania prezydenta Rosji rosną na fali krymskiego kryzysu.

Czytaj więcej >>>

10.15

- Sprawa Krymu przesądzona - mówi gen. Waldemar Skrzypczak (były minister obrony narodowej).

Źródło: TVN24/x-news

09.52

P.o. ministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca nie wykluczył, że jego kraj może wystąpić z poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), gdyż nie reaguje ona na żądania Kijowa o zwołanie spotkania szefów MSZ w związku z kryzysem na Krymie.

09.31

Na Krymie jednak są oddziały specjalne rosyjskiej armii. Potwierdził to przewodniczący komisji do spraw Wspólnoty Niepodległych Państw Dumy Państwowej Leonid Słucki.

Czytaj więcej >>>

09.15

Rosja ściągnęła na okupowany przez jej wojska Krym byłego - jedynego w historii - prezydenta tego półwyspu. Jurij Mieszkow mimo zamkniętej przestrzeni powietrznej nad półwyspem, w środę wylądował na lotnisku w Symferopolu.

09.03

Tak pakował się przed ucieczką Janukowycz - zdjęcia z monitoringu.

Źródło: UA 1+1/x-news

08.58

Wicepremier Ukrainy Witalij Jarema zapowiada działania, mające zapewnić utrzymanie integralności kraju. Podkreśla, że wojska rosyjskie wciąż są zgrupowane wzdłuż wschodniej granicy. Ponieważ często dochodzi tam do incydentów ukraińska armia została postawiona w stan pełnej gotowości.

08.24

Na wschodniej granicy Polski spokojnie. Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zapewnił w radiowej Jedynce, że jest ona pilnowana. Na wszelki wypadek skierowano tam dodatkowe siły. Szef MSW poinformował też, że mimo kryzysu z Ukrainy nie napływa więcej uchodźców.

Czytaj więcej >>>

08.01

Na Krymie zniknął już czwarty aktywista miejscowego ruchu proukraińskiego. Z porwanymi przez nieznanych osobników działaczami nie ma kontaktu, nieznane też jest miejsce ich przetrzymywania.

Czytaj więcej >>>

07.53

Wirtualna wycieczka po kipiącej przepychem willi Janukowycza.

Źródło: Agencja TVN/x-news

07.45

Jeszcze w czasie negocjacji z opozycją, Wiktor Janukowycz przygotowywał swoją ucieczkę. Świadczą o tym nagrania wideo, które opublikował portal liga.net.

07.28

Senacka komisja spraw zagranicznych USA opowiedziała się za nałożeniem sankcji, również finansowych, na Rosjan odpowiedzialnych za interwencję na Krymie.

Czytaj więcej >>>

07.10

Ukraińscy oligarchowie odegrają ważną rolę w obecnym kryzysie, ponieważ są pomostem między skłaniającym się ku Zachodowi tymczasowym rządem w Kijowie a rosyjskimi interesami na Ukrainie, zwłaszcza wschodniej - ocenia amerykański ośrodek badawczy Stratfor.

06.55

Tymczasem u zachodnich granic Rosji, w obwodach: rostowskim, biełgorodzkim, kurskim i tambowskim trwają wielkie manewry rosyjskiej armii. Ich celem - jak poinformowało ministerstwo obrony w Moskwie - jest "wszechstronne sprawdzenie koordynacji jednostek w czasie wykonywania zadań bojowych w nieznanym środowisku".

Ćwiczenia, w których biorą udział jednostki zmechanizowane, artyleryjskie, pancerne, również przewiezione koleją i samolotami z odległych regionów, potrwają do końca marca. Resort obrony Rosji nie podał, ilu żołnierzy bierze udział w manewrach.

Obwód rostowski, biełgorodzki i kurski od zachodu graniczą z Ukrainą. Z obwodu tambowskiego do ukraińskiej granicy jest ok. 250 kilometrów.

06.45

Deputowany rosyjskiej Dumy Państwowej przyznał w czasie rozmowy z radiem Echo Moskwy, że Rosja wysłała żołnierzy na Półwysep Krymski, aby zapobiec "zbrojnej agresji" sił ukraińskich w czasie referendum w sprawie odłączenia regionu od Ukrainy.

06.43

Film ze spotkania prezydenta USA z premierem Ukrainy.

Źródło: CNN Newsource/x-news

06.40

Sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji w przygotowaniu. Przedstawiciele krajów członkowskich uzgodnili wstępnie tekst decyzji. Chodzi o sankcje wizowe i finansowe wobec tych, którzy są odpowiedzialni za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

06.35

Ukraiński parlament zajmie się w czwartek utworzeniem Gwardii Narodowej. Ma ona pomóc armii w obronie kraju w przypadku agresji wojskowej.

06.30

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wystąpi w czwartek na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. W środę spotkał się z prezydentem USA Barackiem Obamą, od którego uzyskał pełne poparcie w konflikcie z Rosją.

Czytaj więcej >>>

''

PAP/IAR/polskieradio.pl/aj/asop