Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 24.03.2014

24.03.2014 Plan "Ruska wiosna" kontynuowany. Szczyt G8 w Soczi - odwołany [relacja]

Grupa przywódców najbardziej uprzemysłowionych państw świata nie spotka się w tym roku na szczycie w Rosji - ogłosił premier Wielkiej Brytanii David Cameron.
Posłuchaj
  • Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy podjęła decyzję o wycofaniu wojsk z Krymu - relacja z Kijowa Piotra Pogorzelskiego/IAR
Czytaj także

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

20.45

Zamiast spotkania G8 w Soczi, w czerwcu odbędzie się szczyt G7 w Brukseli. To efekt zakulisowych rozmów przywódców najbardziej rozwiniętych państw świata w Hadze. Liderzy krajów G7 - na marginesie szczytu nuklearnego - omawiali sytuację na Ukrainie oraz dalsze działania wobec Rosji w odpowiedzi na aneksję Krymu.
Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Romopuy poinformował, że przywódcy G7 nie wezmą udziału w spotkaniu w Soczi.

20.21

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że do jego spotkania z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Deszczycą doszło z polecenia Władimira Putina.
- Prezydent już dość dawno powiedział, że polecił członkom rządu podtrzymywać robocze kontakty z wyznaczonymi przez Radę Najwyższą (parlament) pełniącymi obowiązki różnych ministrów Ukrainy, i takie kontakty są realizowane. To był jeden z nich - powiedział Ławrow. Szef rosyjskiej dyplomacji spotkał się z Deszczycą "w cztery oczy" na marginesie odbywającego się w Hadze szczytu ws. bezpieczeństwa nuklearnego.

20.08

Wyrzucenie Rosji z G8 nie będzie tragedią - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji. - Nikt nie wydaje kart członkowskich do tego klubu i nikt nikogo nie może wyrzucić. Jeśli uznamy, że grupa spełniła swoje zadanie, po prostu można ją rozwiązać - stwierdził Siergiej Ławrow.

Spotkanie
Spotkanie grupy G7 w Hadze. FOT.,: EPA/OLIVER BERG

20.02

 

Ponad 10 tysięcy osób powołano do ukraińskiej armii w ramach częściowej mobilizacji ogłoszonej w ubiegłym tygodniu w związku z agresją Rosji na należący do Ukrainy Krym. - Możemy dziś stwierdzić, że ich plan o nazwie "Ruska wiosna" jest kontynuowany. Wciąż mamy do czynienia z próbami destabilizacji w południowych i wschodnich regionach Ukrainy - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij. Według niego, Rosja nie ograniczy się wyłącznie do Krymu, lecz spróbuje sięgnąć i po inne ukraińskie terytoria. Polityk poinformował, że Rosjanie zgromadzili przy granicach Ukrainy 100 tysięcy żołnierzy.

19.55

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow podpisał dekret o wyprowadzeniu z okupowanego przez Rosję Krymu ukraińskich jednostek wojskowych oraz ewakuacji członków rodzin żołnierzy.

19.24

- Polska nie jest wojskowo zagrożona. Rozmawiamy o tym, aby przesunięcie infrastruktury i wojsk NATO nastąpiło w średnim terminie, a nie natychmiastowo - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski w kuluarach szczytu w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego w Hadze.

(źródło: TVN24/x-news)

19.11

Prezydent Władimir Putin, zgodnie z zapowiedzią, otworzył konto w banku "Rossija". Ma być to wyraz solidarności z firmą, wobec której Stany Zjednoczone, w związku z wydarzeniami na Krymie, zastosowały sankcje. Głównym udziałowcem instytucji finansowej jest oligarcha Jurij Kowalczuk, bliski przyjaciel prezydenta Putina. Służba prasowa Kremla poinformowała, że pensja prezydenta Putina będzie trafiać na konto w tym właśnie banku od przyszłego miesiąca.

18.37

Szef ukraińskiej dyplomacji spotkał się z szefem MSZ Rosji. O rozmowę z Siergiejem Ławrowem zabiegał Andrij Deszczyca. Rozmowa obyła się w cztery oczy.

screen:
screen: Twitter.com

Agencja Interfax pisze, że wcześniej w rozmowie z dziennikarzami w Hadze Deszczyca zażartował, że "chciałby się napić wódki z Ławrowem". Do tej pory Kreml odmawiał jakichkolwiek kontaktów z nowymi władzami Ukrainy. Zarówno Władimir Putin, jak i jego najbliżsi współpracownicy wielokrotnie powtarzali, że władzę w Kijowie przejęli "bandyci, faszyści i nacjonaliści."

18.21

Przywódca Chin Xi Jinping opowiada się za zachowaniem integralności terytorialnej Ukrainy - poinformował Biały Dom, relacjonując spotkanie Xi z prezydentem USA Barackiem Obamą.
- W tej kwestii Chińczycy wypowiadają się bardzo jasno, popierając deeskalację konfliktu i jego polityczne rozwiązanie przy jednoczesnym poszanowaniu dla terytorialnej integralności i suwerenności takich państw jak Ukraina - powiedział zastępca doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes.

czytaj więcej>>>

17.53

Szef ukraińskiej dyplomacji liczy na spotkanie z szefem MSZ Rosji. Obaj dyplomaci biorą udział w obradach szczytu nuklearnego w Hadze.

17.52

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski poinformował, że wbrew zapowiedziom nie doszło do spotkania z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Do rozmowy miało dojść w kuluarach szczytu nuklearnego, który po południu rozpoczął się w Hadze. Sikorski dodał, że rosyjski minister wyszedł z sali obrad podczas wystąpienia ministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrija Deszczycy.

Szef MSZ Polski ponownie wybiera się na Ukrainę. W środę odwiedzi Kijów oraz Odessę.

17.50

Jest odpowiedź Moskwy na sankcje wprowadzone przez rząd Kanady! 13 przedstawicieli władz z Ottawy nie będzie mogło wjechać do Rosji. Wśród osób, którym zakazano wjazdu, znaleźli się doradcy premiera Stephena Harpera i parlamentarzyści, a także prezes Kongresu Kanadyjskich Ukraińców Paul Grod - informuje rosyjskie MSZ.

17.45

W obawie przed rosyjską interwencją ukraińskie wojsko koncentruje się na obserwacji wschodniej granicy kraju. - Jesteśmy tu po to, aby bronić naszych obywateli - powiedział pułkownik ukraińskiej armii, którego jednostka stacjonuje zaledwie 15 km od rosyjskiej granicy.

(źródło: TVN24/x-news)

17.25

Grupa G8 nie spotka się w tym roku na szczycie w Rosji - ogłosił premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Według niego, "to całkowicie jasne", że planowany na czerwiec szczyt przywódców najbardziej uprzemysłowionych krajów - G8 - w Soczi nie odbędzie się z powodu wydarzeń na Ukrainie.
Na początku marca USA i inne kraje Zachodu zawiesiły przygotowania do tego spotkania.

czytaj więcej>>>

17.21

Większość ukraińskich baz została przejęta przez rosyjskie wojsko. - Podjęliśmy decyzję o ewakuacji rodzin ukraińskich żołnierzy w trosce o ich bezpieczeństwo - mówił p.o. prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

(źródło: 5 kanal/x-news)

czytaj więcej>>>

17.15

Krymscy Tatarzy mają zamiar przeprowadzić referendum, w którym podejmą decyzję o swych dalszych działaniach w obliczu rosyjskiej okupacji Krymu - oświadczył były przewodniczący Medżlisu  Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew. W najbliższą sobotę Tatarzy zwołują Zjazd Narodowy, który zdecyduje, jakie kwestie należy omówić w referendum.

Dżemilew podkreślił, że Tatarzy chcieliby uzyskać od Ukrainy gwarancje ochrony. Przypomniał, że w ukraińskim parlamencie przygotowywana jest ustawa, zgodnie z którą współpraca obywateli z okupantem będzie oceniana jako zdrada państwa.

17.10

Rosjanie przejęli kolejny okręt ukraińskiej marynarki wojennej. Po krótkim szturmie w ich ręce trafił okręt "Konstanty Olszański", stacjonujący na Krymie.

17.05

Ministerstwo obrony Niemiec nie wyśle dodatkowych oddziałów na wschodnie rubieże NATO. To oświadczenie wydał rzecznik resortu. - Tym samym nie ma mowy o eskalacji działań - zapewnił. Dodał, że Sojusz Północnoatlantycki "jedynie chroni swoją przestrzeń powietrzną".

16.53

Szturm Rosjan na ukraiński okręt wojenny "Konstanty Oszański" stacjonujący na Krymie. Do akcji dochodzi w zatoce Donuzław, u wlotu na Morze Czarne. - Dochodzi do starć - mówi kapitan jednostki Dymitr Kowalenko portalowi "Ukraińska Prawda". Załoga statku próbuje odeprzeć atak, używając zasłon dymnych. "Konstanty Olszański" jest zacumowany na Donuzławie, podobnie jak inna ukraińska jednostka - "Czerkasy".

16.45

Przygotowania do ewakuacji ukraińskich żołnierzy z Krymu są zaawansowane - twierdzi ukraińskie ministerstwo obrony. Generał Ołeksandr Rozmaznin ze sztabu generalnego powiedział, że przygotowano już wstępnie miejsca, gdzie będą służyć wojskowi i gdzie będą mieszkać ich rodziny. Są to przede wszystkim miasta nad Morzem Czarnym: Odessa, Mikołajów i Cherson. Szczegóły są tajne. Generał nie chciał zdradzić, kiedy rozpocznie się ewakuacja.
Rozmowy na temat ewakuacji są prowadzone z rosyjskim Ministerstwem Obrony tak, aby Ukraińcy mogli wyjść ze sztandarami i bronią. - Muszą być stworzone specjalne korytarze, bo jeśli ich nie będzie, dojdzie do walki i zostanie użyta broń - dodał generał.

16.40

Zagrożenia związane z bronią jądrową to oficjalny temat trzeciego szczytu w Hadze z udziałem 53 delegacji z całego świata. Wśród uczestników są m.in. przywódcy Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii i Unii Europejskiej. Haskie spotkanie jest także okazją do rozmów na wysokim szczeblu na temat sytuacji na Ukrainie.

W
W Hadze jest też szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Niewykluczone, że jeszcze w poniedziałek rosyjski minister spotka się z szefem MSZ Radosławem Sikorskim. FOT.: EPA/YVES HERMAN / POOL

16.35

Ukraina wezwała na konsultacje swojego ambasadora na Białorusi Mychajłę Jeżela. Decyzja jest związana z wypowiedziami białoruskiego prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który uznał, że należący do Ukraińców Krym jest częścią Rosji. Rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis uznał, że "wypowiedzi prezydenta Białorusi przeczą przyjętym normom prawa międzynarodowego i stanowisku większości państw świata, które potępiły działania Rosji, która zaanektowała Krym".

16.30

Pomysły podziału Ukrainy przez kraje sąsiednie mogą się pojawiać tylko w chorej głowie. Tak rzecznik MSZ w Kijowie skomentował list Władimira Żyrinowskiego do władz w Warszawie, Budapeszcie i Bukareszcie. W piśmie tym wiceprzewodniczacy Dumy Państwowej proponuje dokonanie swoistego rozdziału Ukrainy.

Rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebijnis powiedział, że nie widzi potrzeby komentowania pomysłów kontrowersyjnego rosyjskiego deputowanego. Zaznaczył przy tym, że z prośbą o komentarze w sprawie takich „chorych idei” trzeba zwracać się nie do jego resortu, a gdzie indziej. Rzecznik ukraińskiego MSZ dodał, że zgadza się ze swoimi polskimi kolegami, iż pismo jest "kuriozalne".

15.20

- Kolejnych sankcji wobec Rosji nie należy się spodziewać - uważa amerykanista Jan Misiuna. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przekonuje, że pierwsze spotkanie przywódców G7 po wykluczeniu z tego grona Rosji będzie tylko gestem politycznym. Jego zdaniem, to będzie kolejny nacisk polityczny na Rosję, ale przywódcy najbardziej uprzemysłowionych państw świata nie zdecydują się na poważne sankcje gospodarcze. - Co najwyżej jeszcze kilku rosyjskich oligarchów nie będzie mogło pojechać do swoich domów w Londynie - mówi wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

14.45

Po aneksji Krymu, następna będzie Mołdawia? Część zachodnich polityków obawia się, że Władimir Putin będzie teraz dążyć do zdestabilizowania sytuacji w tym państwie. Przed takim scenariuszem przestrzegła prezydenta Rosji Angela Merkel. Jak mówił rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seiber, panią kanclerz niepokoi też zgromadzenie rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. - Koncentracja wojsk w tym miejscu nie może zostać odebrana jako sygnał odprężenia - powiedziała prezydentowi Rosji Merkel.

Rozmowa przywódców Rosji i Niemiec odbyła się w niedzielę. Jako pierwsze poinformowało o niej biuro prasowe Kremla.

Merkel dzwoni do Putina>>>

14.30

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą wizycie prezydenta USA w Hadze. Barack Obama weźmie udział w szczycie nuklearnym a także obradach najbogatszych państw świata.

Amerykańska
Amerykańska eskadra śmigłowców zabezpieczająca prezydenta USA FOT.: EPA/OLAF KRAAK

13.58

Rosyjski ambasador przy Unii Europejskiej zapewnił że Moskwa nie ma żadnych planów ekspansji kosztem Ukrainy. W wywiadzie udzielonym BBC Władimir Czyżow odmówił jednak stuprocentowej gwarancji, że nie dojdzie do dalszej interwencji w rosyjskojęzycznych obwodach Ukrainy.

13.40

Rząd w Wilnie rozważa możliwość przyjęcia krymskich Tatarów z zajętego przez Rosję półwyspu. Wicemarszałek litewskiego Sejmu Gediminas Kirkilas przekazał ministrowi spraw wewnętrznych Dailiusowi Barakauskasowi prośbę kilkudziesięciu Tatarów o azyl na Litwie.

13.10

Moskwa twierdzi, że Rosjanie zostali ograbieni przez ukraińskich nacjonalistów z UPA. Do zdarzenia miało dojść 21 marca w mieście Winnica.

Rosyjski MSZ poinformował, że na stacji w Winnicy do wagonów pociągu relacji Moskwa-Kiszyniów weszli ludzie w mundurach Ukraińskiej Powstańczej Armii i zaczęli sprawdzać dokumenty. Pasażerowie, którzy mieli rosyjskie paszporty, zostali zmuszeni do oddania pieniędzy i ozdób ze złota. Według resortu rosyjskiej dyplomacji, ukraińska milicja odmówiła przyjęcia skarg od ograbionych. „Na Ukrainie najwyraźniej odradza się anarchia z początku XX wieku” - napisało rosyjskie MSZ na swojej stronie internetowej.

12.48

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przeprowadził inspekcję wojsk rosyjskich na Krymie i mianował dezertera z ukraińskich sił zbrojnych kontradmirała Denisa Berezowskiego zastępcą dowódcy Floty Czarnomorskiej, której główna baza znajduje się w Sewastopolu.

12.10

Premier Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że wszystkie rosyjskie ministerstwa i urzędy powinny w szybkim czasie przygotować plan działań dotyczący integracji Krymu z Rosją. Szef rosyjskiego rządu ostrzegł członków swojego gabinetu i szefów federalnych organów władzy, że ponoszą pełną odpowiedzialność za sytuację na półwyspie.

Miedwiediew podczas specjalnej narady rządowej nie wykluczył powołania na Krymie specjalnej strefy gospodarczej. Polecił przygotowanie programu socjalno-gospodarczego rozwoju półwyspu. Wskazał na konieczność wykorzystania jeszcze w tym sezonie jego potencjału turystycznego.

11.50

Barack Obama zapewnia, że USA i Europa są zjednoczone we wsparciu Ukrainy. Amerykański prezydent na wspólnej konferencji z premierem Holandii Markiem Rutte mówił przed szczytem G7, że działania Rosji wobec swojego zachodniego sąsiada, będą ją kosztować.

(źródło: CNN Newsource/x-news)

czytaj więcej>>>

11.10

Rosyjska Federalna Służba Migracyjna (FMS) otrzymała od mieszkańców Krymu 21 tys. wniosków o otrzymanie rosyjskiego paszportu. Zgodnie z traktatem o przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej osoby będące obywatelami Ukrainy i bezpaństwowcy mieszkający na półwyspie są uznawani za obywateli FR. Wyjątkiem są ci, którzy w ciągu miesiąca zgłoszą, że chcą zachować dla siebie i swych dzieci obywatelstwo Ukrainy lub pozostać bez obywatelstwa.
Takie osoby będą musiały uzyskać zezwolenie na pobyt. Jeśli jednak ktoś nie zwróci się do FMS w ciągu miesiąca, automatycznie staje się obywatelem FR.

10.55

Chociaż USA liczyły się z tym, że Rosja spróbuje zająć Krym, to amerykański wywiad nie przechwycił wymiany informacji o planie ataku. Amerykanie błędnie sądzili, że Rosjanie użyją wojsk prowadzących manewry przy granicy z Ukrainą - pisze "Wall Street Journal".

10.45

Objęty sankcjami USA rosyjski bank Rossija poprosił swych klientów, by wstrzymali płatności środkami znajdującymi się na ich kontach dewizowych w tym banku.
Bank Rossija dysponuje aktywami na kwotę 10 mld dolarów, a wśród jego klientów jest wielu wyższych przedstawicieli władz Rosji.

10.30

Ukraińscy żołnierze mają opuścić Krym - takie polecenie ministerstwu obrony w Kijowie wydała Rada Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej. Poinformował o tym pełniący obowiązki prezydent Ołeksandr Turczynow.

10.08

Kryzys ukraiński sieje spustoszenia w gospodarce Rosji i na kontach tamtejszych oligarchów - pisze niemiecki dziennik "Die Welt”. Załamał się kurs rubla i rosyjskich akcji. Przedsiębiorcy doświadczają bolesnego odpływu kapitału. Wygląda na to, że światowa presja na Rosję już przynosi gospodarcze efekty, choć nie podjęto jeszcze decyzji o poważnych gospodarczych sankcjach - uważa niemiecka gazeta.

czytaj więcej>>>

09.50

Amerykański sekretarz stanu John Kerry wyraził w poniedziałek nadzieję, że kryzys ukraiński nie wpłynie na współpracę Zachodu z Rosją w sprawie likwidacji syryjskiej broni chemicznej. - Mam nadzieję, iż wciąż istnieją motywy, które skłoniły Rosję do stania się partnerem w międzynarodowych wysiłkach na rzecz likwidacji broni chemicznej w Syrii - powiedział Kerry dziennikarzom w Hadze, gdzie ma wziąć udział w szczycie G7 poświęconym sytuacji na Ukrainie po aneksji Krymu przez Rosję.

08.14

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow może spotkać się w Hadze z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim - informuje agencja Interfax, powołując się na źródło w rosyjskim MSZ.
Według rozmówcy rosyjskiej agencji tematem spotkania będzie sytuacja na Ukrainie. Interfax podał, że o sytuacji na Ukrainie szef dyplomacji Rosji będzie też rozmawiać przy okazji szczytu w Hadze z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

07.30

Kolejna baza ukraińskiej armii na Krymie przejęta przez Rosjan. Jak informuje "Ukraińska Prawda", chodzi o jednostkę piechoty morskiej w Teodozji we wschodniej części półwyspu. Według portalu, oficerowie zostali zatrzymani, związano im ręce.

czytaj więcej>>>

07.07

Na Krymie wprowadzona dziś zostaje do obiegu rosyjska waluta. Rubel, obok ukraińskiej hrywny, ma tam być oficjalnym środkiem płatniczym.

Na
Na Krymie ludzie wymieniają hrywny na ruble/PAP/EPA/Yuri Kochetkov

7.00

Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego rozpoczyna się dziś w Hadze. Ukraina będzie jednym z tematów rozmów. Przy okazji odbędzie się też spotkanie G7 i UE.

6.30

Na Krym wróciło zasilanie elektryczne - informuje ITAR-TASS. Wcześniej w kilku regionach nie było prądu. Dotyczyło to między innymi wielu dzielnic największego miasta półwyspu, Symferopola.

Tamtejszy dostawca energii Krymenergo mówił o usterce linii elektrycznej, podlegającej ukraińskiemu koncernowi Ukrenergo. Wicepremier Republiki Krymu Rustam Temirgalijew oskarżył jednak ukraińskie władze o szantaż. Twierdził, że Ukraina zredukowała o połowę ilość energii elektrycznej dostarczanej na Krym.

6.10

Eurosceptyczna niemiecka partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) zaprotestowała przeciwko sankcjom wobec Rosji oraz przeciwko europejskiej perspektywie dla Ukrainy. Niemieccy eurosceptycy mają duże szanse na wejście do PE.

5.55

Na prośbę Berlina prezydent Rosji i kanclerz Niemiec rozmawiali telefonicznie. Władimir Putin i Angela Merkel wyraziła zadowolenie z powodu uzgodnienia mandatu misji monitoringowej OBWE na Ukrainie - poinformowała służba prasowa Kremla.
OBWE wysłała w sobotę na Ukrainę pierwszą grupę 40 ekspertów. Początkowo misja ma liczyć ok. 100 obserwatorów, później może ich być do 500. Eksperci nie będą jednak mogli wjechać na Krym, bo Rosja nie zgodziła się na to.

05.40

Wojska rosyjskie są gotowe zaatakować Ukrainę "w każdej chwili" - oświadczył w Kijowie sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Parubij. - Okupant może przekroczyć granicę każdego dnia. W maniakalnej wyobraźni Putina Ukraina musi stać się częścią Rosji - powiedział polityk.

IAR/PAP/iz/asop

Rosja okupuje Krym. Następne będzie Naddniesztrze [relacja 23.03] >>>

''