Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 27.04.2014

27.04.2014 Jeden z obserwatorów OBWE został uwolniony. Zachód planuje sankcje wobec Rosji [relacja]

Trwają zabiegi o uwolnienie pozostałych członków międzynarodowej misji pojmanych przez prorosyjskie bojówki ze Słowiańska na wschodzie Ukrainy. Zachód mówi o nowych restrykcjach wobec Rosji, ale decyzję odkłada do przyszłego tygodnia.
Przetrzymywani w Słowiańsku przedstawiciele misji OBWE. 2 z lewej płk. Axel SchneiderPrzetrzymywani w Słowiańsku przedstawiciele misji OBWE. 2 z lewej płk. Axel SchneiderPAP/EPA/IGOR KOVALENKO
Galeria Posłuchaj
  • Kijów chce rozmawiać z Moskwą na temat wojsk - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
  • NATO i Rosja oskarżają się wzajemnie - korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

23.03

W niedzielę 27 kwietnia wieczorem odbyła się rozmowa telefoniczna ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z minister obrony Niemiec Ursulą von der Leyen.
Jak informuje MON - tematem rozmowy była sytuacja przetrzymywanych w Słowiańsku obserwatorów OBWE oraz działania podejmowane na rzecz ich uwolnienia.

21.28

Prezesi dwóch rosyjskich gigantów na rynku energii: Rosnieftu - Igor Sieczyn oraz Gazpromu - Aleksiej Miller, obaj wieloletni współpracownicy prezydenta Władimira Putina, mają być objęci w poniedziałek sankcjami USA - twierdzi niedzielny "New York Times".
Zgodnie z oczekiwaniami, Stany Zjednoczone i Unia Europejska mają ogłosić 28 kwietnia nowe sankcje wobec Rosji, by ukarać ją za eskalowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy.

21:05

O ekspertach wojskowych OBWE porwanych przez prorosyjskich separatystów rozmawiał prezydent Bronisław Komorowski z szefem MSZ Ukrainy Andrijem Deszczycą w Rzymie. Jak ocenił, Ukraińcy nie mogą być bezradni wobec sytuacji w swoim kraju i mają prawo reagować.
Prezydent mówił dziennikarzom, że sytuacja na Ukrainie jest trudna, bo Ukraińcy starają się ograniczać ostrość reakcji wobec działań separatystów. Zastrzegł jednak, że nie mogą być oni bezradni. - Nie mogą nie reagować, więc reagują i mają do tego stuprocentowe prawo. Irredenta, separatyści rosyjscy odpowiadają zdwojoną aktywnością - ocenił.


TVN24/x-news

20.30

W szwedzkich mediach powtarza się opinia, że przyczyną uwolnienia przez porywaczy w Słowiańsku majora Thomasa Johanssona jest fakt, iż Szwecja nie jest członkiem NATO. Pakt Północnoatlantycki jest traktowany przez prorosyjskie ugrupowania na Ukrainie jako jeden z głównych wrogów Rosji.

20.27

Niemcy stanowczo zaprotestowały wobec działań prorosyjskich separatystów przetrzymujących w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy obserwatorów OBWE. Zmuszenie ósemki oficerów państw zachodnich do udziału w konferencji prasowej szef niemieckiego MSZ nazwał odrażającym działaniem. Frank-Walter Steinmeier stwierdził, że Rosja ma obowiązek wywrzeć presję na swoich sprzymierzeńców, by wypuścili oficerów.

19.26

Trzej oficerowie służby bezpieczeństwa Ukrainy zostali porwani przez prorosyjskich separatystów w mieście Gorłówka w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. Oficerowie zostali przewiezieni do Słowiańska. Ich przesłuchanie zostało nagrane przez rosyjskie media. Zakrwawieni mężczyźni z obandażowanymi głowami i zaklejonymi taśmą oczami opowiadali, że mieli zatrzymać Igora Bezlera - Rosjanina, okupującego siedzibę miejskiego urzędu spraw wewnętrznych w Gorłówce.

ENEX/x-news

Igor Bezler podejrzewany jest o zabicie zabicie miejskiego radnego z Gorłówki, którego 21.04 porwali sprzed urzędu miejskiego nieznani sprawcy. Zmasakrowane ciało Wołodymyra Rybaka oraz porwanego w Charkowie studenta z Kijowa znaleziono dwa dni później w rzece w pobliżu Gorłówki.

19.00

Separatyści w Słowiańsku uwolnili jednego z przetrzymywanych członków misji OBWE

Tu czytaj więcej>>>

18.26

OBWE dementuje informacje szefa ukraińskiego MSZ, jakoby szef tej organizacji miał w niedzielę jechać na Ukrainę, by negocjować uwolnienie obserwatorów misji OBWE przetrzymywanych w Słowiańsku.

Tu czytaj więcej>>>

17.55

Zamieszki na wschodzie Ukrainy. Separatyści zajęli budynek telewizji w Doniecku.

Tu czytaj więcej>>>

17.25

Sekretarz Generalny OBWE jedzie na Ukrainę negocjować uwolnienie uprowadzonych przedstawicieli organizacji.

Tu czytaj więcej>>>

16.40

Polski oficer z misji OBWE na wschodniej Ukrainie, w rozmowie z Polskim Radiem, potwierdza: czujemy się dobrze i jesteśmy dobrze traktowani. Inspektorzy wojskowej misji OBWE zostali zatrzymani w piątek, cztery kilometry przed Słowiańskiem przez aktywistów tak zwanego pospolitego ruszenia Donbasu.

Tu czytaj więcej>>>

13.55

Nowa runda sankcji przeciwko Rosji będzie rozszerzeniem istniejących środków - poinformował szef brytyjskiego MSZ William Hague.

13.20

Wszyscy eksperci wojskowi OBWE uprowadzeni przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy czują się dobrze i nie są źle traktowani - powiedział niemiecki pułkownik Axel Schneider, przedstawiciel porwanej grupy.

Tu czytaj więcej>>>

12.49

W Słowiańsku rozpoczynają się przesłuchania oficerów z mandatem OBWE, zatrzymanych przez prorosyjskich separatystów. Wojskowi są wprowadzani do budynku samozwańczej rady dwójkami pod eskortą uzbrojonych ludzi.

12.15

Samozwańcze władze Słowiańska w obwodzie donieckim określiły obecną sytuację w mieście mianem stanu wojennego. Jednocześnie zapewniły, że na terenie miasta panuje spokój, a ostatniej nocy nie doszło do incydentów zbrojnych, które pociągnęłyby ofiary w ludziach.

Czytaj więcej >>>

12.11

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier (SPD) powiedział tygodnikowi "Der Spiegel", że stan "nacjonalistycznego uniesienia", w jakim znajdują się Rosjanie, może się zakończyć kacem. Zastrzegł, że konfliktu na Ukrainie nie można rozwiązać środkami wojskowymi.

11.31

Samozwańczy mer Sławiańska wyklucza jakiekolwiek rozmowy z Kijowem i zapewnia, że przetrzymywani w mieście inspektorzy wojskowi z mandatem OBWE są obecnie jego gośćmi. Wiaczesław Ponomariow przyznaje przy tym, że są oni także zakładnikami, których samozwańcze władze chcą wymienić na swych towarzyszy przebywających w ukraińskim aresztach.

10.53

Obserwatorzy OBWE, uprowadzeni na Ukrainie, są jeńcami wojennymi. Tak twierdzą prorosyjscy separatyści ze Słowiańska na wschodzie kraju, którzy w piątek zatrzymali 13 przedstawicieli OBWE.

10.02

Separatystyczne władze Krymu zarzuciły Tatarom krymskim ekstremizm. Z pisma prokuratury do Medżlisu, tatarskiej rady, wynika, że Tatarzy podjudzają do narodowościowych waśni.

Czytaj więcej >>>

08.21

Barack Obama nie wyklucza nowych sankcji wobec Moskwy. Miałyby one być karą za rosyjskie prowokacje na Ukrainie.

Czytaj więcej >>>

Źródło: CNN Newsource/x-news

07.36

Starcia pod Słowiańskiem - informuje portal "Ukraińska Prawda". Jak twierdzą tamtejsi prorosyjscy separatyści, niezidentyfikowani ludzie napadli na ich skład broni. - Trwa walka, kilka osób zostało rannych - czytamy w krótkim komunikacie.

Czytaj więcej >>>

06.47

W piątek pod Słowiańskiem na wschodzie Ukrainy uprowadzono 13-osobową misję OBWE. Wśród jej członków jest Polak. Samozwańczy mer Słowiańska Wiaczesław Ponomariow powiedział, że nie przewiduje na razie uwolnienia zatrzymanych obserwatorów.

06.30

Unia Europejska po raz kolejny ograniczy się do sankcji wizowych i finansowych wobec kolejnych popleczników Kremla. Taki będzie najpewniej wynik poniedziałkowego spotkania unijnych dyplomatów w Brukseli. Według doniesień agencji agencja Reutera, UE jest gotowa do dodania nowych nazwisk do czarnej listy. Jednocześnie wciąż nie ma porozumienia w sprawie sankcji gospodarczych. Część państw Unii obawia się o swoje interesy w Rosji.

06.00

Liderzy krajów G7 zapewnili o wspólnym stanowisku w sprawie kolejnych sankcji wobec Rosji. Ich zdaniem, Moskwa nie podjęła konkretnych kroków dla realizacji postanowień genewskich, a w zamian eskaluje konflikt na Ukrainie. Sankcje miałyby być wprowadzone w poniedziałek - pisze agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika. Kraje miałyby zdecydować indywidualnie, jakiego typu restrykcje zastosują.

'' IAR/PAP/aj