Logo Polskiego Radia
Trójka
Aneta Hołówek 14.05.2013

"Mam haka na Raka”: uczniowie hakują bezkarnie

- W programie "Mam haka na Raka” najważniejsza jest walka o zmianę statystyk zgłaszalności do programów profilaktycznych w kierunku nowotworów - mówi Izabela Sałamacha z biura organizacyjnego programu.
Mam haka na Raka: uczniowie hakują bezkarnie Glow Images/East News
Posłuchaj
  • "Mam haka na Raka”: uczniowie hakują bezkarnie (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
Czytaj także

"Mam Haka na Raka" to ogólnopolski program dla młodzieży, który został opracowany z myślą o budowaniu świadomego zdrowotnie społeczeństwa obywatelskiego.

W 6. edycji programu "Mam Haka na Raka”, dzięki wiedzy uzyskanej od profesjonalistów podczas Warsztatu Kreatywnego, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski przygotowują kampanię społeczną poświęconą profilaktyce czerniaka - nowotworu charakteryzującego się 3-krotnym wzrostem zachorowalności w ostatnich 30-tu latach.

- Do Warsztatu Kreatywnego jest wybranych około stu zespołów, które działają "On Line” - podkreśla organizatorka programu. - Taki sposób pracy daje możliwość jednoczesnego uczestnictwa dużej liczby osób i kreatywnej pracy w zespole - dodaje.

Kampanię, która zdobyła nagrodę główną poznamy na gali finałowej 13 czerwca. Organizatorem programu jest Polska Unia Onkologii.

Program "Mam Haka na Raka" skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jednym z jego nadrzędnych celów jest kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez umiejętną edukację i oswajanie młodzieży z tematyką chorób nowotworowych. Koncepcja Mam Haka na Raka oparta jest na idei Think Global, Act Local (myśl globalnie, działaj lokalnie). Zgodnie z tą zasadą, program aktywizuje młodych Polaków i zachęca ich do prowadzenia działań profilaktycznych wśród lokalnych społeczności. Zarówno działania na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolska kampania społeczna, opracowana przez uczestników i emitowana po każdej edycji, mają szansę realnie przyczynić się do zmiany statystyk zapadalności i umieralności na choroby nowotworowe w Polsce, wspierając tym samym Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Program wnosi nową jakość do polskiej ochrony i promocji zdrowia, w sposób naturalny wykorzystując potencjał młodego pokolenia – m.in. siłę perswazji, niekonwencjonalny sposób myślenia czy potrzebę aktywnego współtworzenia otaczającej rzeczywistości. Program, realizowany równolegle do roku szkolnego, ma charakter cykliczny. Każda z edycji dedykowana jest innemu nowotworowi.

Audycji "Na wyciągnięcie ręki ..." można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 18.35. Zapraszamy.