Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Przerwa 21.12.2013

Raport o stanie świata: trzy książki o współczesnych czasach

W przedświątecznym "Raporcie o stanie świata" troje autorów opowiedziało o swoich tegorocznych książkach: Marek Magierowski o przemęczonej Europie, Wojciech Jagielski o sobie, Mandeli i wynalazcy wuwuzeli, a Sara Shilo o życiu w strachu przed palestyńskimi katiuszami.
Raport o stanie świata: trzy książki o współczesnych czasachGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Raport o stanie świata: trzy książki o współczesnych czasach (Raport o stanie świata/Trójka)
Czytaj także

Marek Magierowski "Zmęczona. Rzecz o kryzysie Europy Zachodniej". - Celowo napisałem książkę i Europie Zachodniej, a nie o Europie czy Unii Europejskiej. Według mnie wciąż istnieje pewna granica mentalna w głowach zachodnich Europejczyków. Dla nich Europa Środkowo-Wschodnia jest jeszcze czymś w rodzaju obcego ciała, które zostało przyszyte do Zachodu. To pobrzmiewa często w wypowiedziach zachodnich polityków. Oni mówiąc "Europa" mają na myśli przede wszystkim strefę euro.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata" .

Książka jest zestawem esejów na temat najbardziej spektakularnych "znaków" współczesnej Europy,  czyli Niemcach, Hiszpanii, o stosunkach francusko-niemieckich, Wielkiej Brytanii, o byłym premierze Berlusconim, wielokulturowości i  rewolucji cywilizacyjnej. To najważniejsze zjawiska i znaki współczesnej Europy.

Wojciech Jagielski "Trębacz z Tembisy".  - Zdecydowałem się na dwa wątki. Klucz do książki dał mi spotkany w 2012 roku kibic afrykański, czyli tytułowy trębacz z Tembisy. Tym kluczem była pasja, taki "fioł" który spada na człowieka i wypełnia mu całe życie. Tym była piłka nożna dla Freddiego Makke, a dla Nelsona Mandeli walka z apartheidem. Chciałem pokazać życie południowoafrykańskiego przywódcy, które stało się zakładnikiem tej pasji - mówi Jagielski. - Trzecim wątkiem, który dołożyłem, żeby sfastrygować te dwa poprzednie było dziennikarstwo, które także dla mnie stało się pasją. W żadnej poprzedniej książce nie pisałem tyle o sobie - opowiada gość Dariusza Rosiaka.

Sara Shilo "Krasnoludki nie przyjdą". To powieść o społeczności marokańskich Żydów mieszkających w Izraelu pod granicą z Libanem. - Chciałam pokazać miasteczko zamieszkałe przez emigrantów, biednych, bez perspektyw - mówi autorka. - Na los głównej bohaterki ogromny wpływ miał fakt, że pochodziła z Maroka. To jej matka i babcia nauczyły ją, jak być kobietą - dodaje autorka. Powieść dostała kilka ważnych izraelskich nagród literackich, m.in. nagrody izraelskiego Ministerstwa Kultury za debiut, Nagrody Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Nagrody im. Pinchasa Sapira.

Do słuchania audycji  "Raport o stanie świata" zapraszamy w każdą sobotę po godzinie 14.00.

(mp)