Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Lipka 06.04.2019

Czy Chiny podbiją Europę?

Wygląda na to, że napięcia na tle handlu, inwestycji, praw obywatelskich, mogą uniemożliwić podpisanie wspólnej deklaracji po szczycie UE-Chiny. Ma się on odbyć we wtorek i, jak podaje Reuters, Donald Tusk zarekomendował odrzucenie wspólnej deklaracji.
Posłuchaj
  • Czy dojdzie do porozumienia na linii UE-Chiny? (Raport o stanie świata/Trójka)
Czytaj także

Czy rekomendacja przewodniczącego Rady Europejskiej oznacza, że chińska inicjatywa "Pasa i Szlaku", kluczowy projekt ekonomiczny współczesnych Chin może trafić w Europie na przeszkody nie do przejścia?

– Chiny od lat konsekwentnie realizują pomysł połączenia Europy z Azją przy pomocy szlaku lądowego i technologicznie po to, by otworzyć sobie drzwi do jeszcze większego i skuteczniejszego handlu. Pamiętajmy, że udział Chin w światowym handlu to ponad 3 biliony euro i jest to potęga. Kto pamięta w tej chwili 2004 rok i moment, gdy Chiny wypchnęły z pierwszej trójki światowego handlu Japonię? Już pewnie nikt. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że i Węgry i Polska podpisały już swoje deklaracje co do nowego Jedwabnego Szlaku. Nie wynikają z niego żadne zobowiązania, ale jest deklaracja, że chcemy w tym uczestniczyć. Także Włochy zadeklarowały chęć udziału – mówi Piotr Bodył-Szymala z Monitora Prawa Bankowego. – Rzeczywiście, Włochy złożyły swój akces do nowego Jedwabnego Szlaku. Stąd wizyta prezydenta Chin w tym kraju. W innych krajach UE inicjatywa ta budzi wątpliwości, bo okazuje się, że jest to projekt wspierania chińskich firm, które są uprzywilejowane w przetargach publicznych. Choć wiele krajów jest gotowa do dołączenia do tego projektu, to tylko pod warunkiem wzajemności. Europa uważa, że dla Chin to projekt jedynie na pozbycie się nadwyżek surowcowych – dodaje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Czy inicjatywa "Pasa i Szlaku" jest tak wielkim zagrożeniem, jak mówią niektórzy, czy może jednak ogromną szansą dla Europy? Zapraszamy do słuchania.

W audycji również:

  • Przedterminowe wybory w Izraelu. Czy premier Netanyahu ponownie wyjdzie zwycięsko z opresji?
  • Do czego i komu służy dziś NATO? 70 lecie sojuszu;
  • Włoska prawica chce zjednoczyć eurosceptyków przed wyborami do PE. Nie wszyscy jednak są zaproszeni, a nie wszyscy zaproszeni mają na to ochotę.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Piotr Bodył-Szymala (Monitor Prawa Bankowego), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Marek Świerczyński (ekspert ds. wojskowości, Polityka Insight), Michał Żakowski (dziennikarz Polskiego Radia), dr Piotr Podemski (italianista, europeista, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 6.04.2019 
Godzina emisji: 15.08

ml