Logo Polskiego Radia
Trójka
Emilia Iwanicka 29.06.2013

Egipt czeka kolejna rewolucja? "To niebywała sytuacja"

Rok po wyborze na stanowisko prezydenta Mohammeda Mursiego Egipcjanie są bardzo podzieleni, a sytuacja w kraju jest niespokojna. - Dziś na ulicach egipskich nikt nie pilnuje porządku – mówił w "Raporcie o stanie świata” Jan Natkański, były polski ambasador w Egipcie.
Protestujący w KairzeProtestujący w Kairze PAP/EPA/KHALED ELFIQI
Posłuchaj
  • Goście Dariusza Rosiaka m.in. o gorącej sytuacji w Egipcie, przyszłości Turcji i micie wyścigu kolarskiego Tour de France (Raport o stanie świata/ Trójka)
Czytaj także

- Ludzie oczekiwali dywidendy od pierwszej rewolucji. Kiedy zmieniły się rządy i do tego jeszcze do władzy doszli muzułmanie, o których mówiono, że mają czyste ręce, wszyscy oczekiwali poprawy. I nie poprawiło się, bo na dobrą sprawę nie mogło się poprawić szybko – mówił w Trójce Jan Natkański.
Jego zdaniem sytuacja jest na tyle poważna, że wpływa na bezpieczeństwo w tym kraju. - Co gorsza, Egipt był krajem bezpiecznym, a po wydarzeniach rewolucji 25 stycznia 2011 r. społeczna renomę straciła policja i siły bezpieczeństwa. Dziś na ulicach egipskich nikt nie pilnuje porządku i nie rządzi. Po centrum Kairu dało się chodzić w środku nocy, dziś tego się już nie robi. Do tego prezydent Mohammed Mursi nie dotrzymał obietnic przedwyborczych – mówił dyplomata.

Najnowsze informacje z Egiptu w serwisie PolskieRadio.pl >>>
W efekcie Egipcjanie się podzielili. - To niebywała we współczesnej historii Egiptu polaryzacja społeczna. (…) Jest też duże niebezpieczeństwo zamieszek. Jedyne, do czego nawołują wszyscy w Egipcie, to do pokojowej demonstracji bez aktów przemocy. Tymczasem już są ranni i ofiary śmiertelne dotychczasowych demonstracji – dodał Jan Natkański.

Oto, jakie jeszcze tematy poruszali goście audycji "Raport o stanie świata":

- Turcja i Chorwacja rozpoczęły rozmowy o członkostwie w Unii Europejskiej tego samego dnia. Dziś Chorwacja wchodzi do Unii, a Turcja zaczyna myśleć, że nigdy do niej nie wejdzie. Dlaczego tak się stało, mówił w Trójce dziennikarz Jędrzej Bielecki.

- Tour de France po raz setny - historia dowodzi, że bez stosowania dopingu tego wyścigu nie da się wygrać. Czy jeszcze ktoś uważa, że jest się czym pasjonować? O to zapytaliśmy eksperta sportowego Mirosława Żukowskiego.

- W Wielkiej Brytanii dozwolone będzie zapłodnienie in vitro z materiałem genetycznym trzech osób. Czyli kto będzie matką? Szczegóły sprawy wyjaśniała Agata Kasprolewicz.

- Gdzie ukrył się Edward Snowden i czy możliwe jest, że nadal przebywa w Rosji? Sprawdzał to nasz moskiewski korespondent Maciej Jastrzębski.

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę o godzinie 12.05. Audycję przygotowuje i prowadzi Dariusz Rosiak.

Jesteśmy także na Facebooku .

(ei)