Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 20.10.2010

Wielki Wybuch rozjaśni ciemność

Peter Greenaway, twórca spektaklu otwierającego Centrum Nauki Kopernik ma nadzieję, że przybliży ono zwykłym ludziom współczesną naukę.
Fragmenty animacji Wielkiego WybuchuFragmenty animacji Wielkiego Wybuchuwww.wielkiwybuch.eu

- Dla zwykłego człowieka z ulicy współczesna nauka jest niezwykle tajemnicza. To, czym zajmują się teraz najlepsi fizycy, wchodzi wręcz w zakres filozofii i teologii - mówił Peter Greenaway. Jego zdaniem trzeba zrozumieć, czym zajmują się ludzie, którzy są w naukowej awangardzie. - Jeżeli takie muzeum nauki może rozjaśnić trochę tę ciemność, jestem absolutnie przekonany, że jest to bardzo wartościowe dla nas wszystkich – stwierdził reżyser.


W pierwszej części spektaklu, wykorzystując różne mity dotyczące powstania świata z Nowej Zelandii, Chin, Grecji, Afryki Południowej, twórcy spróbują odpowiedzieć na pytania, skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy. - Każda religia, każda kultura znalazła swoją odpowiedź w tych mitach, a my znajdujemy odpowiedź w teorii Wielkiego Wybuchu, którą także traktujemy jako mit. To jest początek muzeum, ale jednocześnie nasz początek, początek wszystkiego: czasu i przestrzeni - powiedziała Kasi Borowickiej Saskia Bodekke, wpółtwórczyni "Wielkiego Wybuchu".


Atrakcją widowiska będzie również spektakularny układ choreograficzny z udziałem 250 polskich tancerzy amatorów i profesjonalistów. – Wybieraliśmy tancerzy i młodych, i starszych, i grubych i chudych, i niskich i wysokich, czarnych i białych. To reprezentacja ludzkości – podkreślała Bodekke.


Spektakl po raz pierwszy będzie można zobaczyć 5 listopada o godz. 19.30. Kolejne odbędą się 6 i 7 listopada. Niestety nie ma już wolnych miejsc. Bezpośrednio po pierwszym przedstawieniu Centrum Kopernik po raz pierwszy zostanie udostępniony szerokiej publiczności. W sobotę i niedzielę - 6 i 7 listopada - do Centrum będzie można wejść za darmo.

Więcej informacji na stornie www.wielkiwybuch.eu.

W "Magazynie Bardzo Kulturalnym" Barbara Macinik rozmawiałą także z organizatorami Festiwalu Sztuk Społecznych i Politycznych Markiem Mikosem i Jarosławem Tochowiczem.

I – z przedostatniej chwili: na tzw. „krótkiej liście” miast kandydujących do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 znalazły się: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław. Za tydzień magazy będzie nagrywany we Wrocławiu, a za dwa tygodnie w Gdańsku.

Audycji "Magazyn Bardzo Kulturalny" można słuchać w każdą niedzielę o 14.00.