Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 24.02.2014

Prawnicy o zmianach w OFE: wywłaszczono prywatne pieniądze

Pozew zbiorowy w sprawie reformy OFE coraz bliżej. Grupa ośmiuset osób pod przewodnictwem warszawskich prawników przygotowała pozew przeciwko skarbowi państwa i ZUS. Twierdzą, że tak umowa, jak i środki mają charakter prywatny. Wnioski do TK szykuje też Lewiatan i Rzecznik Praw Obywatelskich.
Prawnicy twierdzą, że środki w OFE były prywatnymi pieniędzmi przyszłych emerytów.Prawnicy twierdzą, że środki w OFE były prywatnymi pieniędzmi przyszłych emerytów.Glowimages.com
Posłuchaj
  • Środki w OFE były prywatne, umawiające się strony są prywatne, umowy między nimi też mają prywatny charakter - mówi prawnik Wojciech Kozłowski. /Karolina Mózgowiec, Polskie Radio/
Czytaj także

Pozew ma trafić do sądu w ciągu kilku tygodni, a dziś wieczorem ma ruszyć strona internetowa dla wszystkich, którzy chcieliby się przyłączyć jeszcze do sprawy.

Prawnicy: to nie przeniesienie ale wywłaszczenie

Jako główny zarzut autorzy raportu stawiają wywłaszczenie, jakim było przeniesienia środków z OFE do ZUS – mówi prawnik Wojciech Kozłowski.

Jak mówi, sytuacje można porównać do rachunku bankowego – bank mówi możesz zostać w tym banku, ale my przeniesiemy twoje pieniądze gdzie indziej, w tym przypadku do ZUS-u. Na pewno mielibyśmy wtedy wątpliwości, my też je mamy. Zastanawiamy się czy jest to zgodne z konstytucją, czy nie jest to wywłaszczenie – pyta Kozłowski.

Środki są prywatne, umowy są prywatne, podmioty też są prywatne

Kozłowski jednocześnie pyta: zastanówmy się czy konsument zawierający umowę z OFE jest osobą prywatną? Oczywiście, że jest. Czy OFE są podmiotami prywatnymi? Oczywiście, że tak - mówi mecenas.

Zmiany w OFE: będzie pozew zbiorowy ws. reformy emerytalnej

- Czy umowa, którą mamy z OFE jest umową cywilną powiernictwa? Oczywiście, że jest taką umowa – podkreśla Kozłowski. Stąd, jego zdaniem, nie ma wątpliwości, że są to środki prywatne.

Pozew skierowany przeciwko ZUS i skarbowi państwa

Osoby, które przystąpiły do pozwu, prawdopodobnie będą domagać się ustalenia odpowiedzialności skarbu państwa i ZUS.

Ustawę chce też zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego Lewiatan

Ustawę reformującą system emerytalny chce zaskarżyć także konfederacja Lewiatan – tym razem do Trybunału konstytucyjnego.

Lewiatan: zmiany w OFE są niezgodne z konstytucją

Do wniosku przygotowuje się Rzecznik Praw Obywatelskich

Podobny ruch rozważa rzecznik praw obywatelskich, mówi - dyrektor zespołu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego w biurze RPO Lesław Nowacki.

-Rzecznik całą swoja analizę prawną skoncentrował na odpowiedzi na pytanie na ile te zmiany naruszają konstytucyjne prawo do zabezpieczenia emerytalnego – mówi Nowacki.

Rzecznik pyta: czy było naruszenie prawa własności?

Oczywiście trzeba rozstrzygnąć rzecz podstawową – jaki jest charakter prawny środków zgromadzonych w OFE a tym samym rozstrzygnąć skutki naruszenia prawa własności zarówno ubezpieczonych jak i Otwartych Funduszy Emerytalnych – podkreśla Nowacki.

OFE rozpoczęły walkę o życie: zobacz jak chcą przetrwać

Ustawa przenosząca środki z OFE do ZUS, według Nowackiego mogła naruszyć zaufanie obywateli do państwa.

- Na pewno część osób, którzy dobrowolnie wybrali OFE liczyła na to, że nie zostaną zaskoczeni taką zmianą – mówi Nowacki.

Jak jednak zastrzega Nowacki, te argumenty mogą mieć mniejsze znaczenie wobec argumentów naprawy finansów publicznych i skutków, jakie przyniosłoby dla budżetu cofnięcie ustawy.

Więcej informacji o przygotowywanym pozwie ma znaleźć się na stronie ofe-pozewgrupowy.pl.(Ok. godz. 20.00 gdy publikowaliśmy ten materiał, strona nie była jeszcze czynna.

Wcześniej wniosek do TK złożył Prezydent Komorowski

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy w sprawie OFE z konstytucją złożył prawie miesiąc temu prezydent Bronisław Komorowski. Wątpliwości prezydenta wzbudził między innymi zakaz inwestowania OFE w obligacje skarbu państwa oraz zakaz reklamy towarzystw emerytalnych.

Karolina Mózgowiec