Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 27.01.2014

UOKiK: PGNiG utrudniał liberalizację rynku gazu. Spółka zobowiązała się do zmian

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stosowało postanowienia niekorzystne dla kontrahentów. Do zmiany praktyk, które utrudniały liberalizację rynku gazu w Polsce zobowiązał spółkę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
PGNiGPGNiGPGNiG
Posłuchaj
  • Prezes UOKiKu Małgorzata Krasnodębska - Tomkiel (IAR): PGNiG mogło nadużywać pozycji dominującej na rynku dostaw błękitnego paliwa
Czytaj także

Prezes UOKiKu Małgorzata Krasnodębska - Tomkiel podkreśla, że PGNiG mogło nadużywać pozycji dominującej na rynku dostaw błękitnego paliwa.

Bezprawne ograniczenia

Zakwestionowano między innymi klauzule ograniczające możliwość zmniejszenia ilości zamawianego gazu oraz uzależniające dalszą odsprzedaż paliwa od zgody PGNiG, które już nie było jego właścicielem. Naruszenia te mogły w istotny sposób wpłynąć na rynek gazu, który jest w trakcie liberalizacji. Mogły też osłabić pozycję konkurentów PGNiGu - dodała prezes Urzędu.

PGNiG zobowiązał się do zmian

UOKiK zakwestionował praktyki PGNiGu w postępowaniu antymonopolowym prowadzonym od kwietnia ubiegłego roku. Magdalena Fonfara z Urzędu wyjaśnia, że dostawca gazu sam zobowiązał się do zmiany postępowania. Na zaproponowane warunki zgodziły się pytane o opinię spółki działające na rynku gazu.
Eksperci UOKiKu podkreślają, że polubowny sposób rozwiązania problemu jest korzystny dla rynku, bo pozwala na szybsze zmiany niewłaściwych zachowań spółki. Zyska także PGNiG, który uniknął kary finansowej. Poza tym nadużywanie przez przedsiębiorcę pozycji monopolisty zostało uprawdopodobnione, a nie jednoznacznie stwierdzone.
Decyzja UOKiKu jest prawomocna.
abo