Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 01.03.2014

Chiny stawiają na gaz łupkowy. Czy zaczną inwestować w Polsce?

Chińczycy prowadzą intensywne poszukiwania gazu łupkowego w swoim kraju. Złoża są szacowane na biliony metrów sześciennych. Powodzenie krajowych projektów może ich skłonić do zaangażowania się w poszukiwania za granicą, w tym w Polsce.
Chiny stawiają na gaz łupkowy. Czy zaczną inwestować w Polsce?Wikimedia Commons/Ruhrfisch

Jak mówi ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Artur Gradziuk, Chiny pokładają duże nadzieje w wydobyciu gazu łupkowego, biorąc pod uwagę, że szacowane zasoby tego surowca są największe na świecie według danych chińskich 134 bln metrów sześc., z czego 25 bln m sześc. nadaje się do wydobycia; według danych amerykańskich - 34 bln m sześciennych.

Chiny stawiają na łupki

- Świadczy o tym ogłoszona w październiku chińska strategia rozwoju branży gazu łupkowego. Zakłada ona, że wydobycie w 2015 r. wyniesie 6,5 mld m sześc. Strategia zakłada też silne wsparcie państwa, m.in. uznanie wydobycia gazu łupkowego za jeden z krajowych strategicznych nowych przemysłów, subsydia dla firm wydobywających gaz, wsparcie finansowe oferowane przez rządy poszczególnych prowincji, zwolnienia podatkowe czy też bezcłowy import sprzętu do wydobycia gazu - mówi specjalista.

Chińczycy potrzebują energii

Jego zdaniem trudno jednak oczekiwać, aby Chiny podobnie jak Stany Zjednoczone szybko stały się eksporterem netto gazu. - Konsumpcja gazu w Chinach szybko rośnie - wyniosła ok. 170 mld m sześc. w 2013 roku - z czego ponad 30 proc. pochodzi z importu. Aby Chiny stały się samowystarczalne, jeśli chodzi o gaz, produkcja gazu łupkowego musiałaby wzrosnąć do 50-60 mld m sześc. rocznie, co trudno będzie osiągnąć w najbliższych kilku latach - podkreśla Gradziuk.

Polska potencjalnym celem

Ekspert wskazuje, że firmy chińskie są zainteresowane branżą łupkową także poza granicami kraju - angażują się one w projekty łupkowe w Stanach Zjednoczonych, ale ich głównym motywem jest zdobycie doświadczenia. Jest ono potrzebne do rozwijania chińskiej branży łupkowej. - Powodzenie krajowych projektów może je skłonić do poszukiwania i zaangażowania się w projekty za granicą, w tym w Polsce. Dlatego na obecnym etapie współpraca polsko-chińska może raczej koncentrować się na wymianie doświadczeń - mówi. Jak dotąd w poszukiwania gazu w Polsce zaangażowały się firmy z kapitałem m.in. brytyjskim, amerykańskim i kanadyjskim.

abo