Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 10.06.2014

Zainteresowany OZE? Zobacz, na jakie dofinansowanie możesz liczyć

Dopłaty do kolektorów słonecznych, dofinansowania na usuwanie azbestu, ułatwienia w tworzeniu ekologicznej instalacji cieplnej - to kilka z programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz świętuje swoje 25-lecie, ale nie odpoczywa. Od tygodnia oferuje nowy program, pod nazwą Prosument.
Zainteresowany OZE? Zobacz, na jakie dofinansowanie możesz liczyćGlow Images
Posłuchaj
  • O dofinansowaniu do OZE mówił w Radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości Witold Maziarz, rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej /Katarzyna Pilarska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Dofinansowanie do budowy mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii to kierunek objęty przez NFOŚiGW, wyjaśnia Witold Maziarz, rzecznik Funduszu.

- Proponujemy, aby wszyscy, którzy chcą produkować energię elektryczną i cieplną ze źródeł odnawialnych mogli budować tego typu instalacje ze 100-proc. dofinansowaniem z Narodowego Funduszu – informuje Maziarz.

Cześć wsparcia oferowana jest w formie dotacji, pozostała kwota to preferencyjna pożyczka. Jak wyjaśnia Maziarz, taki kredyt można spłacać nawet przez 15 lat.

Wsparcie produkcji prądu

Właśnie kończy się program dopłat do kolektorów słonecznych, które zainstalowało 60 tys. polskich rodzin. Obecnie, jak informuje Maziarz, Fundusz zdecydował się oprócz dofinansowania produkcji ciepła wesprzeć również wytwarzanie prądu.

- To nowa jakość. W powojennej historii nie było takiego przypadku, żeby Polak mógł produkować energię elektryczną i ją sprzedawać bez uruchomienia działalności gospodarczej. Warunki określone w tzw. małym trójpaku energetycznym tworzą takie szanse. Natomiast Fundusz proponuje dopłaty publiczne do budowy tego typu inwestycji – wyjaśnia Maziarz.

Wysokość dofinansowania

- Jeżeli mikroinstalacja będzie produkowała energię elektryczną, to dofinansowanie w formie dotacji wynosi 40 proc. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na produkcję energii cieplnej, to dotacja wynosi 20 proc. – informuje Maziarz.

W przypadku dwóch instalacji, jednej produkującej energię elektryczną, a drugiej wytwarzającej ciepło, dofinansowanie udzielane jest oddzielnie dla każdej z nich.

Dopłaty do domów energooszczędnych

Cały czas można starać się o dofinansowanie na zakup lub budowę energooszczędnego domu.

Maziarz zwraca uwagę na oszczędności wynikające z takiej inwestycji.

- Jeżeli zbudujemy dom energooszczędny o zużyciu energii na poziomie 40 kilowatogodzin na metr kwadratowy na rok, to mamy 30 proc. kosztów, które normalnie ponosilibyśmy przy budynku klasycznym – informuje Maziarz. Natomiast koszt eksploatacji domu pasywnego jest dziesięciokrotnie mniejszy – dodaje.

Katarzyna Pilarska, awi