Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 23.07.2014

Kompania Węglowa chce zbudować elektrownię Czeczot z firmą Mitsui

Kompania Węglowa zamierza kontynuować przygotowywany od kilku lat projekt budowy elektrowni Czeczot w miejscowości Wola k. Pszczyny (Śląskie). W środę spółka podpisała umowę z japońską firmą Mitsui o współpracy przy rozwoju tego projektu.
Kompania Węglowa jest największą spółką górniczą nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Zatrudnia około 55 tys. osób.Kompania Węglowa jest największą spółką górniczą nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Zatrudnia około 55 tys. osób.Mat. prasowe Kompania Węglowa.

Jak poinformował szef biura komunikacji Kompanii Tomasz Zięba, chodzi o węglowy blok energetyczny o mocy do 1000 MW i sprawności sięgającej 46,2 proc. Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 6 mld zł. Przy budowie obiektu przewidywane jest zatrudnienie ok. 2,5 tys. osób, a w trakcie jego eksploatacji - ok. 250 osób.

Inwestycja ruszy w 2016 roku

Zgodnie z przyjętym harmonogramem prace na placu budowy elektrowni Czeczot powinny rozpocząć się w 2016 r. Środowa umowa przewiduje trzy fazy przygotowań do rozpoczęcia inwestycji.

W pierwszej z nich, do końca marca 2015 r., partnerzy powinny wynegocjować: długoterminową umowę na dostawy węgla do elektrowni (3 mln ton rocznie), umowę na zakup przez KW energii elektrycznej z elektrowni, umowę z koncernem Mitsubishi Hitachi Power Systems na wykonanie elektrowni pod klucz, a także warunki zdobycia finansowania inwestycji przez spółkę celową, która będzie nią zarządzała.

Potem, do końca przyszłego roku, planowane jest podpisanie wynegocjowanych umów i porozumień oraz powołanie spółki celowej. Trzecia faza to zamknięcie etapu przygotowawczego i podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji.

Inwestycja to część strategii

- Podpisanie umowy jest realizacją strategicznych zamierzeń spółki dotyczących dywersyfikacji naszych obszarów działalności i źródeł przychodów. Kompania i Mitsui stają się partnerami planowanego przedsięwzięcia. Widzimy w nim dobry biznes, nowe miejsca pracy, rozwojowe szanse dla regionu oraz poprawę bilansu i bezpieczeństwa energetycznego kraju - podkreślił prezes KW Mirosław Taras.
Środową umowę przedstawiciele władz Kompanii Węglowej i Mitsui podpisali w resorcie gospodarki. W uroczystości uczestniczyli m.in. wicepremier Janusz Piechociński i ambasador Japonii Makoto Yamanaka.

PAP, abo