Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 15.01.2015

Program dla Śląska: samorządowcy kierują do premier propozycje

Dokument zawierający propozycje do tworzonego przez rząd programu dla Śląska skierowali do premier Ewy Kopacz prezydenci: Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej, Zabrza oraz wójt Gierałtowic. Propozycje dotyczą m.in. tworzenia nowych miejsc pracy, ulg dla inwestorów, rewitalizacji obszarów górniczych.
Program dla Śląska: samorządowcy kierują do premier propozycjesxc.hu/cc

Jak poinformowało biuro prasowe marszałka woj. śląskiego, samorządowcy spotkali się w tej sprawie z marszałkiem Wojciechem Saługą.
- Mając na uwadze prowadzone rozmowy w sprawie górnictwa oraz spotkania z samorządowcami z gmin, na terenie, których działają kopalnie przewidziane do restrukturyzacji; pozostając równocześnie w nadziei na zawarcie porozumienia, przedstawiamy postulaty zawierające propozycje do powstającego rządowego "programu dla Śląska" - napisali samorządowcy w liście do premier.
12 propozycji zawartych w dokumencie
Dokument zawiera 12 propozycji, które - jak poinformowało biuro marszałka woj. śląskiego - "wskazują na konieczność wprowadzenia wielu rozwiązań, których efektem będzie rozwój regionu". Dotyczą one m.in. wsparcia dla przedsiębiorców, tworzenia nowych miejsc pracy, wprowadzenia regulacji usprawniających wykorzystanie i rewitalizację obszarów górniczych. - Chcemy, by rząd wziął pod uwagę kwestie, które są ważne dla rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu - podkreślił cytowany w komunikacie marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.
Wśród "propozycji do programu dla Śląska" znalazły się m.in. przekazanie dodatkowych środków z budżetu państwa na uzbrojenie terenów pod nowe inwestycje, preferencyjne pożyczki dla firm, które zatrudnią osoby odchodzące z górnictwa, "z możliwością umorzenia" ich przy utrzymaniu miejsc pracy.

Strajki na Śląsku. W Sejmie debata o górnictwie >>>

Autorzy dokumentu chcą też, by szczególny nacisk położyć na finansowanie projektów z zakresu chemicznej przeróbki węgla np. poprzez wprowadzenie do Kontraktu Terytorialnego nowego projektu "Centrum Specjalizacji Technologicznych Energia-Środowisko-Zdrowie", jak również rozszerzenie projektu "Centrum Czystych Technologii Węglowych: rozwój wiedzy i kompetencji gospodarki regionalnej wokół czystych technologii węglowych" (ujętego w Kontrakcie Terytorialnym).

Wprowadzenie dodatkowych ulg dla inwestorów
Samorządowcy postulują również o wprowadzenie dodatkowych ulg dla inwestorów wchodzących na teren specjalnych stref ekonomicznych, w szczególności o wyższą pomoc publiczną dla inwestujących we wskazanych lokalizacjach, premię rewitalizacyjną (przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na działalność SSE we wskazanej lokalizacji część pomocy otrzymywałby w formie grantu). Kolejną propozycją jest "bon zatrudnieniowy". "Przedsiębiorca strefowy tworzący nowe miejsce pracy i zatrudniający pracownika zwalnianego z restrukturyzowanej firmy (zakładu górniczego) uzyska dofinansowanie części wynagrodzenia w formie bonu" - zaproponowano w dokumencie.
Ponadto samorządowcy postulują m.in. wydłużenie - do 2035 roku - okresu funkcjonowania działalności stref w wybranych obszarach, objęcie "określonych terenów programami zwolnień w podatku od nieruchomości" oraz preferencje dla zarządzającego/gminy - tj. możliwość nieodpłatnego przekazywania gruntów kopalnianych na rzecz zarządzającego/gminy "celem ich zagospodarowania oraz następnie zbywania inwestorom strefowym zainteresowanym prowadzeniem działalności w oparciu o zezwolenie". Ostatnim z postulatów jest "wyposażenie gmin w majątek umożliwiający sprawne kreowanie potencjału inwestycyjnego" - przekazanie terenów będących w posiadaniu Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Mienia Wojskowego.
Uczestnicy spotkania po raz kolejny, jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, powtórzyli apel o włączenie ich do prac Międzyresortowego Zespołu ds. Wzmocnienia Potencjału Przemysłowego Śląska.

PAP, awi

/