Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 22.01.2015

Ustawa górnicza została przyjęta przez Sejm. Czy zmieni polskie górnictwo?

Sejm przyjął wszystkie siedem poprawek Senatu do noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Ustawa zawiera zapisy konieczne do realizacji planu naprawy Kompanii Węglowej z uwzględnieniem porozumienia między rządem i związkami zawodowymi.
Premier Ewa Kopacz (L) podczas 85. specjalnie zwołanego jednodniowego posiedzenia Sejmu, 22 bm. Podczas posiedzenia izba rozpatrzy poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa.Premier Ewa Kopacz (L) podczas 85. specjalnie zwołanego jednodniowego posiedzenia Sejmu, 22 bm. Podczas posiedzenia izba rozpatrzy poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Jak powiedział IAR Wojciech Kowalczyk, dalsze prace będą podzielone na dwa etapy. /IAR/.
  • Kowalczyk dodał, że stara Kompania Węglowa nie upadnie. Będzie zlikwidowana, a niezwiązane z biznesem górniczym składniki jej majątku będą sprzedane./IAR/.
  • Kowalczyk przypomniał, że rządowy plan restrukturyzacji górnictwa przewiduje również poszerzenie o 5 tys. ha specjalnej strefy ekonomicznej. Dodał, że zamiarem rządu nie jest wprowadzenie kopalń do tych stref, lecz pomoc samorządom, na terenie których znajdują się kopalnie./IAR/.
  • Przed nami długa droga naprawy polskiego górnictwa - powiedziała premier Ewa Kopacz po przyjęciu ustawy górniczej./IAR/.
Czytaj także

Cztery poprawki zostały przygotowane przez ministerstwo gospodarki i trzy zgłoszone przez biuro legislacyjne.

Bolesna terapia. Ustawa górnicza przyjęta

Źr. TVP/x-news

Ustawa trafi teraz do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować bądź skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy górniczej

Sejm/x-news

Najważniejsza poprawka dotyczy pakietu socjalnego
Najważniejsza poprawka Senatu wprowadza do ustawy dotyczącej pakietu socjalnego dla górników zapisy sobotniego porozumienia, które różnią się od przyjętego przez Sejm w piątek tekstu. W stosunku do uchwalonej dzień przed porozumieniem wersji sejmowej, zniknęły 24-miesięczne odprawy dla górników dołowych, pojawiły się 3-letnie urlopy górnicze dla pracowników przeróbki węgla oraz wyższe - 12-miesięczne odprawy dla pracowników przeróbki, administracji i powierzchni.

Do sprzedania kopalni konieczna zgoda UOKiK
Konsekwencją innej przyjętej poprawki jest konieczność uzyskania zgody UOKiK na nabycie kopalni albo jej części.
Rządowy plan naprawy Kompanii Węglowej w początkowej, zaprezentowanej 7 stycznia wersji, przewidywał m.in. sprzedaż nowej - zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej, tzw. Nowej Kompanii Węglowej - 9 z 14 kopalń KW.

Plan zmieniło zawarte w sobotę porozumienie między rządem i związkami górniczymi.

A. Olechowski: Miała być restrukturyzacja, a jest pomoc dla upadających kopalń

Źr. TVN24/x-news

Zgodnie z nim do Spółki Restrukturyzacji Kopalń mają trafić kopalnie: Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale wcześniejszych zakładów - Makoszowy i Centrum. Perspektywą działań SRK wobec nich ma być nie "wygaszanie", a restrukturyzacja części zakładów - tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa - a następnie pozyskanie inwestorów lub tworzenie z nich spółek pracowniczych.

Kowalczyk: Restrukturyzacja podzielona na dwa etapy

Jak powiedział IAR Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa, dalsze prace będą podzielone na dwa etapy.

I etap: 4 kopalnie trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń

Pierwszy - to przekazanie czterech rybnickich kopalń lub ich części do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Chodzi o kopalnie Jankowice, Chwałowice, Redułtowy-Anna i Marcel. "

Pod to jest przygotowywany biznes plan, harmonogramy są już gotowe, zapraszani są inwestorzy na podwyższenie kapitału. Na przykład będą skierowane zaproszenia do spółek energetycznych oraz innych inwestorów" - powiedział pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji kopalń.

II etap: tworzenie Nowej Kompanii Węglowej

Dodał, że pozostałe w drugim etapie będą sukcesywnie przekazywane do Nowej Kompanii Węglowej.

"Z oryginalnego planu doszła kopalnia Pokój oraz Ruch Sośnica kopalni Sośnica- Makoszowy" - powiedział. Do Nowej Kompanii Węglowej przekazanych zostanie też 5 zakładów.

Zdaniem Kowalczyka ważne w tej sprawie jest to, że do każdej kategorii majątku będą przyporządkowane poszczególne rodzaje zadłużenia. Pełnomocnik rządu powiedział, że da to możliwość systematycznego spłacania zadłużenia Kompanii Węglowej, które dziś wynosi 4 mld zł.

Stara Kompania Węglowa do likwidacji, majątek do sprzedaży

Kowalczyk dodał, że stara Kompania Węglowa nie upadnie. Będzie zlikwidowana, a niezwiązane z biznesem górniczym składniki jej majątku będą sprzedane.

Kowalczyk przypomniał, że rządowy plan restrukturyzacji górnictwa przewiduje również poszerzenie o 5 tys. ha specjalnej strefy ekonomicznej. Dodał, że zamiarem rządu nie jest wprowadzenie kopalń do tych stref, lecz pomoc samorządom, na terenie których znajdują się kopalnie.

"W tym kierunku mamy iść, by przyciągnąć jak najwięcej biznesu do tych miast i gmin, które mają tereny po kopalniach".

IAR, PAP, jk

/