Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 07.05.2015

Prosumenci zagrożeni. Rząd chce uderzyć w Kowalskiego produkującego zieloną energię

Już się wydawało, że mamy dobre prawo sprzyjające polityce prosumenckiej, tymczasem ze strony rządowej pojawiły się sygnały mówiące o planach dokonania zmian w niedawno uchwalonej ustawie o odnawianych źródłach energii.
Posłuchaj
  • Jak się rozwija rynek prosumencki w Polsce i czy jego rozwój może utrudnić nowelizacja ustawy o OZE mówi Urszula Stefanowicz, z Koalicji Klimatycznej w Porannych rozmaitościach Radiowej Jedynki (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Nowelizacje ustawy o OZE nie może stać się zamachem na energetykę obywatelską uważają organizacje pozarządowe.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt noweli, który ma obniżyć ceny gwarantowane dla prosumentów, czyli jednocześnie konsumentów i wytwórców energii. W ocenie resortu zapisane w ustawie wstępnej zwłaszcza dla fotowoltaiki jest zbyt wysokie w porównaniu z kosztami inwestycji i kosztami wytworzenia energii.

energetyka oze 1200.jpg
Martwa ustawa o OZE

W Polsce jest bardzo mało prosumetów

- Oficjalnie w Polsce zarejestrowanych jest kilkuset prosumentów. Natomiast pewnie sporo osób wytwarza prąd na swoje potrzeby nieoficjalnie. Możliwe, że próbowali się zgłosić i podłączyć się do sieci energetycznej, ale im się nie udało, bo jest to zatrudnie – ocenia Urszula Stefanowicz, z Koalicji Klimatycznej.

Czy po wejściu w życie ustawy o OZE będzie łatwiej?

- Te procedury się uproszczą, ale oczywiście nadal bardzo dużo zależy od interpretacji i od tego w jaki sposób ta ustawa będzie wdrażana przez podmioty, od których to zależy najbardziej, czyli przez operatorów – firmy energetyczne – wyjaśnia rozmówczyni.

oze 1200.jpg
Ustawa o OZE ledwo weszła w życie, a w rządzie już chcą ją zmieniać

Koncerny będą walczyć z prosumentami?

Koncernom nie jest na rękę zmiana w prawie. Mogą one więc utrudniać wprowadzenie zmian. - Zawsze mogą zgłaszać problemy, że instalacja jest za duża, że sieć będzie niestabilna, czyli wymawiać się problemami technicznymi. Prawda jest taka, że firmy energetyczne boją się, że prosumentów będzie za dużo. W Polsce one nie są jeszcze zdolne do przestawienia się na tryb usług zarządzania energią, a nie tylko dosmaczania jej. W tym kierunki idą firmy energetyczne w innych krajach Europy Zachodniej – uważa specjalistka.

Trudne życie prosumenta

- W tym momencie bycie porosumentem nie jest płacalne. My mamy nadzieję, że to się zmieni, gdy ustawa wejście w życie z takimi stawkami gwarantowanymi, jakie zostały zaproponowane. Od stawki ceny gwarantowanej zależy bardzo dużo. Jeśli ona będzie na poziomie 75 groszy za kW energii to jest korzystny poziom, można na nim trochę zarobić, i dzięki temu można liczyć na szybszy zwrot inwestycji i łatwiej dostać kredyt w banku – wyjaśnia.

Ustawa o OZE weszła już w życie. Udogodnienia dla prosumetów zaczną obowiązywać od 1 stycznia. Do tego czasu Ministerstwo Gospodarki ma nadzieję na przyjęcie nowelizacji weryfikującej wysokość stawek gwarantowanych.  

Karolina Mózgowiec, abo