Logo Polskiego Radia
wnp.pl
Jarosław Krawędkowski 10.08.2015

Terminal LNG w Świnoujściu: pierwszy gaz popłynie już w tym roku

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu zostanie zakończona we wrześniu br. W tym roku przypłynie tam pierwszy statek z gazem LNG - mówi wnp.pl Andrzej Czerwiński, minister skarbu państwa.

Osobiście jestem bardzo zaangażowany w plan terminowego oddania terminalu LNG, co dwa tygodnie jestem w Świnoujściu i sprawdzam przygotowany grafik. Budowa terminalu pod względem dokumentacyjnym zostanie zakończona we wrześniu br., na początku października nastąpi schłodzenie instalacji azotem, czego wymaga technologia. Zakładamy, że przed końcem tego roku do terminalu przypłynie pierwszy statek z gazem LNG, który zostanie przelany do zbiorników a następnie do systemu przesyłowego - mówi wnp.pl Andrzej Czerwiński, minister skarbu państwa.

Jak podkreśla, ten kalendarz jest zgodny z harmonogramem przyjętym przez wykonawcę oraz inwestora terminalu.

Mija 7 lat od podjęcia decyzji o budowie terminala LNG

Przypomnijmy, że 19 sierpnia 2008 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę, w której budowa terminalu LNG uznana została za inwestycję strategiczną dla interesu naszego kraju, zgodną z planami dywersyfikacji źródeł i dróg dostaw gazu ziemnego oraz zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Powstanie terminalu LNG umożliwi odbiór skroplonego gazu ziemnego praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Zróżnicowanie źródeł dostaw przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Budowa terminalu LNG pozwoli zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na gaz w Polsce, a także umożliwi jego sprzedaż do innych krajów.

Terminal LNG to instalacja do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (ang. LNG - Liquefied Natural Gas).

Terminal w pierwszym okresie dostarczy 5 mld m sześc. gazu

W pierwszym etapie eksploatacji terminal LNG pozwoli na odbiór 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. W kolejnym etapie, w zależności od wzrostu zapotrzebowania na gaz, możliwe będzie zwiększenie zdolności wysyłkowej do 7,5 mld m sześć., bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie terminal.

Polskie LNG, czyli spółka powołana dla budowy i eksploatacji terminalu LNG, 8 kwietnia br. zawarła umowę z firmą Tractebel Engineering na opracowanie studium wykonalności na rozbudowę terminala.