Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 05.10.2015

Nowy gazociąg już otwarty. "Wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski"

Gazociąg Rembelszczyzna-Gustorzyn został oficjalnie otwarty. Nowe połączenie ma długość blisko 180 kilometrów. Przebiega przez województwa mazowieckie i kujawsko-pomorskie.
Posłuchaj
  • Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam: inwestycja wpisuje się w program zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski (IAR)
Czytaj także

W uroczystości w miejscowości Rembelszczyzna na Mazowszu wziął udział między innymi wicepremier Janusz Piechociński.

- Bezpieczeństwo w dostawach gazu z różnych kierunków jest w Polsce zapewnione - podkreślił podczas otwarcia inwestycji.

Inwestycja kosztowała 650 mln zł

Wydatki związane z nową inwestycją wynosiły prawie 650 milionów złotych, z czego blisko 174 to dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Gazociąg to część zakrojonego na dużą skalę programu inwestycyjnego polskiego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-Systemu. W ramach tego programu w ciągu 6 lat wybudowano ponad 1200 km nowych gazociągów, dwie tłocznie gazu i 41 stacji gazowych.

Cały program kosztował ponad 3,8 mld zł

Jak podkreślił podczas otwarcia gazociągu Rembelszczyzna – Gustorzyn prezes Gaz-Systemu Jan Chadam, wybudowana infrastruktura wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale też otwiera nowe możliwości rozwoju rynku. Cały program kosztował ponad 3,8 mld zł, z czego 1,2 mld zł to dofinansowanie unijne.

Gazociąg relacji Rembelszczyzna – Gustorzyn ma 176 km długości, przebiega przez 15 gmin województwa mazowieckiego i 6 gmin województwa kujawsko-pomorskiego. Budowa podzielona była na trzy etapy: Gustorzyn-Płock, Rembelszczyzna-Płońsk oraz Płock-Płońsk.

Dzięki niemu będzie można nie tylko przesyłać więcej gazu do północno–wschodniej Polski, umożliwi on również zmianę systemu zasilania centralnej Polski poprzez odwrócenie kierunku przesyłanego gazu. Będzie też służył do napełniania podziemnych magazynów gazu w Kosakowie i Mogilnie. Nowa nitka gazowa będzie także wspomagać pracę istniejących już gazociągów wysokiego ciśnienia.

IAR/PAP, awi