Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 20.10.2015

Ile zdrowia kosztuje Polaków energetyka oparta na węglu

Jak podkreśla w radiowej Jedynce Łukasz Adamkiewicz z organizacji Hill, energetyka oparta na węglu ma wpływ na zdrowie Polaków i przekłada się na olbrzymie wydatki na ich leczenia. A tym samym na rzeczywiste koszty funkcjonowania sektora energetycznego.
Posłuchaj
  • Dlaczego licząc koszty inwestycji energetycznych korzystających w węgla, trzeba doliczyć do nich koszty leczenia wielu Polaków, mówi w radiowej Jedynce Łukasz Adamkiewicz z organizacji Hill./Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Unii Europejskiej. Głównym źródłem zanieczyszczeń jest energetyka węglowa, otrzymująca różne dopłaty ze środków publicznych – od 17 do 40 mld złotych. ─ To więcej niż budżety wszystkich szpitali publicznych w Polsce – podkreśla ekspert.

Jak wyjaśnia, zdecydowana większość polskich zakładów energetycznych ma powyżej 40 lat i trzeba je na pewno modernizować.

Węgiel to nie najzdrowsze paliwo

Tymczasem budowa nawet nowoczesnej elektrowni powoduje w ciągu 40 lat jej funkcjonowania ponad 500 zgonów, przypadki przewlekłych chorób tak dorosłych jak i dzieci.

Choroby wywołane smogiem też kosztują

─ To wszystko można podliczyć. Np. koszt „zdrowotny” projektowanej właśnie nowoczesnej elektrowni Łęczna w woj. lubelskim, wyniesie w ciągu 40 lat jej funkcjonowania od 1,2 do 4 mld zł. Natomiast na samą inwestycję wydamy 3 mld zł – wylicza ekspert. Jeśli policzyć te koszty razem, to opłacalność tej inwestycji wygląda już inaczej – mówi Łukasz Adamkiewicz.

Jak mówi, rozwiązaniem jest postawienie na efektywność energetyczną, zmniejszającą zapotrzebowanie na energię, także cieplną czy w transporcie.

Drugim rozwiązaniem jest energetyka odnawialna, ale taka, która można nazwać obywatelską, czyli produkowaną tam, gdzie się ją odbiera.

Kamil Piechowski, jk