Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 07.09.2016

PGE stawia na energię konwencjonalną. Planuje wydać na inwestycje 34 mld zł

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski powiedział, że rozwój energetyki konwencjonalnej będzie nadal ważnym kierunkiem strategicznym PGE. Proces ten ma być oparty na wykorzystaniu najbardziej nowoczesnych i efektywnych technologii.
Posłuchaj
  • Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski powiedział, że rozwój energetyki konwencjonalnej będzie nadal ważnym kierunkiem strategicznym PGE. Proces ten ma być oparty na wykorzystaniu najbardziej nowoczesnych i efektywnych technologii./IAR/.
  • Prezes PGE dodał, że spółka analizuje kolejne inwestycje w energetyce konwencjonalnej./IAR/.
Czytaj także

W opublikowanej wczoraj zaktualizowanej strategii spółka poinformowała, że w latach 2016-20 planuje nakłady inwestycyjne w wysokości około 34 miliardów złotych.

PGE buduje dwie największe elektrownie w Polsce

 Podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes PGE przypomniał, że budowa bloków 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w elektrowni Opole przekroczyła półmetek. To największa inwestycja energetyczna w Polsce po 1989 roku. Nowe bloki mają być uruchomione na przełomie 2018 i 2019 roku. Budowa bloku 11 elektrowni Turów przebiega zgodnie z planem. Uruchomienie planowane jest na 2020 rok.

Prezes PGE dodał, że spółka analizuje kolejne inwestycje w energetyce konwencjonalnej, na przykład rozbudowę elektrowni Dolna Odra.

PGE chce utrzymać pozycję lidera na krajowym rynku energetycznym

Kolejny cel to "utrzymanie pozycji lidera wytwarzania". Ma się to wiązać się z osiągnięciem po roku 2020 poziomu co najmniej 40% udziału w rynku wytwarzania energii elektrycznej w kraju.

PGE zrealizuje wszystkie opcje strategiczne tylko w "super optymistycznym" scenariuszu

PGE rozważa w ramach opcji strategicznych trzy projekty: budowę elektrowni jądrowej, budowę ok. 1000 MW w morskich elektrowniach wiatrowych i zagospodarowanie nowych złóż węgla brunatnego. Prezes PGE ocenia, że wszystkie trzy opcje mogą być zrealizowane tylko w "super optymistycznym scenariuszu".

"W zakresie inwestycji wielkoskalowych przygotowujemy portfel zróżnicowanych technologicznie projektów. To, którą z opcji wybierzemy, będzie zależało od sytuacji, jaka się ukształtuje w naszym otoczeniu. Wybierzemy tę technologię, która przyniesie największą wartość i da bezpieczeństwo energetyczne" - powiedział na konferencji w Krynicy wiceprezes PGE Bolesław Jankowski.

Trzy opcje strategiczne PGE

W zaktualizowanej strategii PGE wymieniła trzy opcje strategiczne: budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, budowę ok. 1000 MW w morskich elektrowniach wiatrowych i zagospodarowanie nowych złóż węgla brunatnego.

"Czy te projekty będą realizowane i kiedy, zależeć będzie silnie od trendów na rynku, od regulacji krajowych i, szczególnie, unijnych. Rozwijamy te projekty, staramy się być elastyczni, by tę opcję strategiczną zrealizować, gdy warunki będą sprzyjały" - powiedział prezes Henryk Baranowski.

Pytany, czy jest możliwe, że grupa zrealizuje wszystkie opcje strategiczne, odpowiedział: "w super optymistycznym scenariuszu".

Wiceprezes Jankowski w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że trudno sobie wyobrazić, by PGE zrealizowała wszystkie trzy opcje. Pytany, czy można jakoś uszeregować te inwestycje pod względem prawdopodobieństwa ich realizacji, odpowiedział: "Utrzymanie polityki klimatycznej w ten sposób, że nie byłaby złagodzona, oznaczałoby, że bardziej preferowane byłyby technologie niskoemisyjne, czyli elektrownia jądrowa lub wiatrowa".

Budowa elektrowni jądrowej zależy od modelu ekonomicznego gwarantującego opłacalność inwestycji

Spółka podała, że budowa elektrowni jądrowej byłaby możliwa po wypracowaniu modelu gwarantującego efektywność ekonomiczną inwestycji.

"Potrzebne jest ustrukturyzowanie działań. Rząd powinien odgrywać bardziej aktywną rolę" - powiedział Jankowski.

OZE zależy od wsparcia finansowego

Dodał, że budowa morskiej elektrowni wiatrowej zależy od aukcyjnego systemu wsparcia i od ewentualnego wsparcia finansowego dla projektu.

PGE podała w prezentacji, że zagospodarowanie nowych złóż węgla brunatnego będzie rozważane w przypadku istotnego złagodzenia polityki klimatycznej.

Rozważana budowa instalacji zgazowania węgla

Prezes PGE Henryk Baranowski poinformował, że spółka rozważa budowę instalacji zgazowania węgla.

"Analizujemy kolejne inwestycje w energetyce konwencjonalnej, np. rozbudowę Dolnej Odry w oparciu o nowy model rynku" - powiedział prezes na konferencji.

"Dolna Odra to jedno z naszych najważniejszych aktywów, jest przygotowana pełna infrastruktura pod budowę nowych jednostek wytwórczych, mamy wykwalifikowaną kadrę i możliwości rozwoju" - dodał.

Poinformował, że spółka rozważa budowę instalacji zgazowania węgla. "Analizując różne lokalizacje dla tego rodzaju instalacji, poważnie bierzemy pod uwagę Dolną Odrę" - powiedział.

PGE podała w prezentacji, że budowa instalacji zgazowania węgla otwiera szereg możliwości dalszego zagospodarowania produktów procesu i dywersyfikacji źródeł przychodów grupy PGE.

Preferowanym scenariuszem jest realizacja wspólnego przedsięwzięcia z partnerem przemysłowym, przy współpracy środowiska naukowego oraz zaangażowaniu dostawcy wybranej technologii.

We wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że na przełomie roku zapadną decyzje w sprawie dwóch elektrowni węglowych w technologii tzw. czystego węgla. Dodał, że prawdopodobny jest wybór technologii zgazowania węgla.

IAR, PAP, jk