Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 31.03.2017

Piotr Naimski: projekt Baltic Pipe w końcowej fazie rozmów warunków realizacji tej inwestycji

Projekt połączenia gazowego przez Danię jest w końcowej fazie rozmów prowadzących do ustalenia warunków realizacji tej inwestycji – zapowiedział w czwartek podczas konferencji Gaz dla Polski 2017 pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Posłuchaj
  • Piotr Naimski mówił o tym na konferencji w Warszawie "Gaz dla Polski" (IAR)
  • Piotr Naimski powiedział, że Polska zdąży z realizacją projektów zróżnicowania dostaw gazu do Polski do 2022 roku (IAR)
Czytaj także

Naimski odniósł się do kwestii realizacji gazociągu Baltic Pipe w kontekście zbliżających się ważnych terminów z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Przypomniano, że w 2019 r. kończy się kontrakt na tranzyt gazu gazociągiem jamalskim przez Polskę do Niemiec, a w 2022 r. kończy się kontrakt na przysł gazu gazociągiem jamalskim do Polski, a w 2019 r. planowane są wybory parlamentarne w Polsce.

- Jest oczywistą rzeczą, że zdążymy. Musimy zdążyć z projektami dywersyfikującymi dostawy gazu do 2022 roku. Ten termin – mówiliśmy to kilka razy – nie zmienia się. On jest związany z datą zakończenia realizacji długoterminowego kontraktu z Gazpromem, kontraktu jamalskiego – powiedział.

- Projekt połączenia z szelfem norweskim przez Danię jest w końcowej fazie rozmów, które prowadzą do ustalenia warunków prowadzenia tej inwestycji. To jest inwestycja, która musi się rozpocząć oczywiście zgodnie z regułami panującymi w UE, rozpocznie się otwarciem procedury "open season", pierwszej fazy procedury "open season" - badania rynku – powiedział pełnomocnik rządu.

Zgoda musi być wielostronnie zaakceptowana

Naimski dodał, że projekt jest o tyle skomplikowany, że ma więcej niż dwóch uczestników, co powoduje, że zgoda musi być wielostronnie zaakceptowana. - Jesteśmy na dobrej drodze – podkreślił.

Zaznaczył, że nie może udzielić informacji o koszcie inwestycji, bowiem „jesteśmy przed umowami, które to będą regulowały w szczegółach”.

- Gaz System, który będzie inwestorem z polskiej strony jest w stanie finansowo ponieść ten koszt samodzielnie – poinformował.

Według Naimskiego cenna jest gotowość PGNiG do udziału finansowego w tym przedsięwzięciu. Firma jest żywotnie zainteresowana inwestycją, bowiem ma na szelfie norweskim swoje złoża, produkcję gazu i ropy oraz przewiduje dalsze inwestycje w tym zakresie.

abo