Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 02.11.2021

Wojciech Jakóbik: kryzys energetyczny wyparł na dalszy plan kryzys klimatyczny

O wyzwaniach gospodarczych związanych ze zmianami klimatycznymi, mówił gość radiowej Jedynki Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznesalert.pl.

Temat jest bardzo aktualny, gdyż w Glasgow trwa właśnie szczyt klimatyczny COP26, gdzie podczas 13 dni obrad ponad  25 tysięcy delegatów będzie się zastanawiać, jak zatrzymać zmiany klimatyczne na Ziemi.

Zatrzymanie zagrożeń klimatycznych nie będzie łatwe

Jak jednak zauważa gość Polskiego Radia, jak wynika z ostatniego raportu przygotowanego przez setki naukowców, nie uda się zatrzymać wszystkich zmian.

Stwierdza się w nim, człowiek jest współodpowiedzialny za zmiany klimatu, ale niektóre z nich nie są już możliwe do cofnięcia, można jednak ograniczać ich wpływ na człowieka.

- I tym zajmą się uczestnicy szczytu klimatycznego – mówi gość Polskiego Radia.


Posłuchaj
05:04 jakobik-justa.mp3 O wyzwaniach gospodarczych związanych ze zmianami klimatycznymi, mówił gość radiowej Jedynki Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznesalert.pl.

 

Kryzys klimatyczny mniej ważny niż kryzys energetyczny?

Jak dodaje, możemy się spodziewać wielu deklaracji dojścia do neutralności klimatycznej w 2050, -60, -70 roku naszego stulecia, ale nie należy się spodziewać, że obejmą one obecne czasy, gdyż inny kryzys – kryzys energetyczny wyparł na dalszy plan kryzys klimatyczny.


ekologia smog1200.jpg
Ministerstwo klimatu podało datę do kiedy Polska osiągnie neutralność klimatyczną

 - Stąd jest zdecydowanie trudniej uzyskać od uczestników konkretne deklaracje – mówił Jakóbik.

Kto i jak powinien ponosić koszty transformacji energetycznej?

Premier Mateusz Mazowiecki zauważył podczas szczytu, że w zupełnie w innej sytuacji są bogate kraje – Unii Europejskiej czy Stany Zjednoczone, a w innej, kraje Europy Centralnej, takie jak Polska.

- Premier podkreślał, że nie każde z nas startuje z tego samego poziomu -  zauważyła prowadząca audycję Justyna Golonko.

Polska upomina się o sprawiedliwą transformację klimatyczną

- Premier mówił też o szantażu instytucji europejskich, stąd widać, że stawia się w kontrze do polityki reprezentowanej przez Komisję Europejską. Polska od dawna upomina się o sprawiedliwą transformację energetyczną, o dodatkowe środki na zmianę – mówił gość Polskiego Radia.

Jak podkreślał, przykładem jest spór o kopalnię Turów i orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości o konieczności jej zatrzymania.

- Tutaj widać te suwerenistyczne tony w przekazie z Polski, które nabierają na sile ze względu na politykę wewnętrzną Niemiec, mówił Jakóbik

Jest szansa na porozumienie klimatyczne, ale…

Mówiąc o szansach na porozumienia na szczycie, stwierdził, że jest na  to szansa, czego przykładem jest porozumienie klimatyczne z Paryża, które dało podwaliny pod wspólną politykę klimatyczną.

- Ale już teraz widać, że nie będzie dużych ambicji wspólnych. Pojawiła się inicjatywa USA i Unii Europejskiej na rzecz walki z emisjami metanu, kolejnego gazu cieplarnianego, pochodzącego z wydobycia węglowodorów – mówił Jakóbik.

- I już widać, że Chiny, Indie, Rosja nie chcą się podpisać pod tym pomysłem, a przecież największe wycieki metanu pochodzą z Rosji z bazy surowcowej Gazociągu Nord Stream II, reklamowanego w Europie jako ekologiczna alternatywa – mówił ekspert.

- Jest więc wiele różnic zdań, które trudno będzie przezwyciężyć, podkreślał Wojciech Jakóbik.

Szczyt Klimatyczny będzie trwał jeszcze dwa tygodnie, ale kłopoty związane z kryzysem energetycznym rzutujące na kieszeń każdego obywatela, będą bardziej przyciągać uwagę od problemów klimatu.

Justyna Golonko, jk