Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 01.06.2020

Jazzujące skrzypce, czyli Adam Bałdych na Trójkowej scenie

Adam Bałdych nazywany jest "najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów", ale oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Wystąpił on w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej 20 października 2019 roku. W niedzielę 31 maja 2020 roku przypomnieliśmy ten występ.
Wideo
  • 20191020_PR3_AdamBaldych
Galeria Posłuchaj
  • Koncert Adama Bałdycha w Trójce (Koncerty w Trójce)
Czytaj także

Artysta świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową. W wieku 16 lat – okrzyknięty "cudownym dzieckiem" – szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Europejskim debiutem, który otworzył przed Bałdychem najważniejsze sceny kontynentu, jest nagrana dla prestiżowej wytwórni Act Music płyta Imaginary Room. Album wyprodukowany został wraz z Siggim Lochem i Nilsem Landgrenem oraz nagrany z czołówką europejskiej sceny jazzowej (Lars Danielsson, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund, Marius Neset). 

Płyta staje się bestsellerem wytwórni, a Adam zapraszany jest na największe festiwale jazzowe Europy jak Montreux Jazz Festival w Szwajcarii czy London Jazz Festival w Anglii.

Adam Bałdych jest laureatem Echo Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, laureatem plebiscytu "Gazety Wyborczej", Radio Zachód i TVP "Ale Sztuka", Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz Grand Prix Jazz Melomani 2012 w kategorii Artysta Roku. Wyróżniony Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego za promocję regionu w Polsce i na świecie oraz laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. W 2013 nominowany do Fryderyka w kategorii Artysta Roku.

Wśród muzyków, z którymi współpracował, znaleźli się zarówno niezwykle doceniani muzycy jazzowi: Jim Beard, Lars Danielsson, Nils Landgren, Yaron Herman, Billy Cobham, Iiro Rantala, Urszula Dudziak, Grazyna Auguscik & Paulinho Garcia, NDR Big Band, jak i artyści związani z muzyką popularną (Mika Urbaniak, L.U.C.) oraz klasyczną (Paweł Hendrich, Cezary Duchnowski, Royal Strings Quartet).

Ważnym momentem w karierze muzyka był pobyt Nowym Jorku, gdzie współpracuje z młodą sceną jazzową, grywa w legendarnych klubach, dojrzewa artystycznie i zyskuje niesamowite recenzje od amerykańskich magazynów. To właśnie tam ocierając się o niezliczoną ilość kultur i brzmień odnajduje siebie.

W jego muzyce czuć słowiańską melancholię, przestrzeń, ale również siłę, żywioł i temperaturę; czuć polski rodowód. Często porównywany do największych – Urbaniaka, Seiferta, Wieniawskiego. Sam o swoich inspiracjach mówi: Rachmaninow, Radiohead, polska muzyka ludowa oraz współczesna muzyka poważna. Bałdych wciąż poszukuje, czego efektem są projekty z przedstawicielami wielu gatunków muzycznych.

Wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje parę lat później zdobywa stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz kończy Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem. W 2008 roku gra trasę koncertową ze zdobywcą Grammy, pianistą i kompozytorem współpracującym ze śmietanką jazzu światowego – Jimem Beardem. Rok później wspólnie z Leszkiem Możdżerem i Larsem Danielssonem tworzy muzykę do niemego filmu "Skarb rodu Arne", improwizowaną podczas Era Nowe Horyzonty 2009.

W tym samym roku wziął udział w nagraniach płyty "Tribute to Seifert" z czołówką światowych skrzypków jazzowych m.in. Didierem Lockwoodem, Pierre Blanchardem, Jerrym Goodmanem, Krzesimirem Dębskim czy Christianem Howesem i liderem przedsięwzięcia – Jarosławem Śmietaną na gitarze.

Pomiędzy koncertami i karierą solistyczną Adam działa jako kompozytor muzyki teatralnej, współpracując z wieloma teatrami i reżyserami (Rafał Matusz, Ellen Lande, Robert Czechowski, Przemysław Wiśniewski, Jan Tomaszewicz).

(mat. promocyjne)