Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Furtak-Bilnik 16.09.2014

Ekspres wolności - podróż szlakiem upadku komunizmu

Grupa młodych ludzi z różnych krajów Europy wyruszyła w niezwykłą podróż szlakiem upadku komunizmu. Większość z nich urodziła się, a wszyscy dorastali już w wolnej Europie.
Ekspres wolności - podróż szlakiem upadku komunizmuGlow Images/East News

Ich podróż zaczęła się w Gdańsku, a skończyła w Berlinie. 1 września, dokładnie w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej, dotarli do Warszawy, gdzie opowiadali o tym, dlaczego i jak zamierzają zmierzyć się z wielką historią.

Młodzi ludzie - historycy, artyści i działacze społeczni podróżowali przez sześć krajów byłego bloku wschodniego. Z Gdańsku przyjechali do Warszawy, a następnie dotarli do Budapesztu. Potem przejeżdżali przez Rumunię, Czechy, Słowację i dojechali do Berlina.

Projekt o nazwie "Freedom Express" to kampania społeczno-edukacyjna. Ma uświadomić dzisiejszej młodzieży, jakie znaczenie miały przemiany, które dokonały się w 1989 roku. - Tych dwadzieścia osób, które wyjechały w podróż, zostało przez nas wybranych w dużym międzynarodowym konkursie. Pochodzą z dziesięciu krajów Europy. Podczas wyprawy spotkali się z osobami, które dokonały przemian politycznych - Małgorzata Feusette-Czyżewska z Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Uczestnicy "Freedom Express" odwiedzali też symboliczne miejsca, w których walczono o wolność oraz wspólnie zastanawiali się, co to słowo oznacza dla nich dziś. - Dla mnie to znaczy, że mogę dokonywać tego, czego chcę, podejmować własne decyzje i dążyć do celów, które sobie wyznaczyłam - mówi jedna z bohaterek reportażu Katarzyny Błaszczyk.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu "Ekspres wolności" Katarzyny Błaszczyk.

"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

(fbi/mp)