Logo Polskiego Radia
Trójka
Izabela Woroniecka-Cieślak 04.12.2014

Węgiel - surowiec, który stał się inspiracją

Od końca XIX wieku na Śląsku powstawały rzeźbione w węglu postacie górników, święte Barbary i płaskorzeźby. Dziś z węgla powstaje też piękna biżuteria.
Węgiel stał się inspiracją. Elementy rzeźbione z węgla można kupić w dizajnerskich sklepachWęgiel stał się inspiracją. Elementy rzeźbione z węgla można kupić w dizajnerskich sklepachAnna Dudzińska/PR

Wyrzeźbione z węgla formy są modnym gadżetem. Projektują je młode panie architekt zajmujące się wzornictwem, dla których węgiel jest nie tylko inspiracją, lecz także nawiązaniem do tradycji i historii industrialnego śląska.

Roma Skuza i Bogna Polańska z pracowni broKat przyznają, że pomysł na wytwarzanie biżuterii z węgla narodził się podczas studiów i powoli ewoluował. - Staramy się trzymać tradycji, ale też pokazać węgiel w trochę innej odsłonie - mówi jedna z bohaterek reportażu.

Historyczka Beata Piecha van Schagen zauważa, że świadomość silnego związku Górnego Śląska z węglem wciąż tkwi w mieszkańcach tego regionu. - Myślę, że dowodem na to jest to, co robią te dziewczyny. One tworzą z węgla biżuterię, przewartościowując całkowicie rozumienie węgla jako surowca - mówi historyczka. Dodaje też, że w ten sposób młode artystki "wydobywają ze Śląska szlachetność".

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>

***

Autor: Anna Dudzińska
Tytuł reportażu:
"Cuda z węgla"
Data emisji:
4.12.2014
Godzina emisji:
18.15

(iwo/mc)