Logo Polskiego Radia
Trójka
Magda Zaliwska 02.06.2011

Mały ekspert od pieniędzy

Co można kupić za 10 zł? Według dorosłych niewiele, ale zdaniem najmłodszych całkiem dobry samochód terenowy, dom czy piękny obraz.
Rodzinne zakupyRodzinne zakupyGlow Images/East News

Dzieci uwielbiają naciągać rodziców w sklepach. Gdy ich opiekunowie stawiają opór, mają na to sposób. Niezawodny okazuje się płacz i krzyk. Najmłodszym trudno jest zrozumieć, że rodziców może być na coś nie stać, bo w ich świecie pieniądze zarabia się bardzo prosto – wystarczy wcisnąć kod pin, by pojawiły się na koncie lub pójść do sklepu i odebrać je od ekspedientki.

W jaki więc sposób kształtować w najmłodszych świadomość wartości pieniądza? Jak wytłumaczyć im co to są pieniądze i skąd się biorą? W znalezieniu odpowiedzi na te i podobne pytania ma pomóc program edukacyjny "Od grosika do złotówki".

Ewa Mathea, doradca metodyczny m.st. Warszawy w zakresie edukacji wczesnoszkolnej wyjaśnia, że w Stanach Zjednoczonych zdolność świadomego korzystania z pieniędzy wyrabia się już u pięciolatków. W Polsce natomiast nie dba się o edukację finansową dzieci.

A ta – jak przekonuje Mathea – jest niezwykle ważna. – Jeżeli wyrobimy w dzieciach umiejętność oszczędzania, to jako dorośli będą mieli zakodowaną w sobie tę umiejętność. Wiem to z własnego doświadczenia. Jako dziecko nie byłam edukowana w tym kierunku i dziś mam problemy z odpowiednim inwestowaniem pieniędzy – dodaje Ewa Mathea.

Podróż po pięciu planetach

Bohaterka reportażu wyjaśnia, że program "Od grosika do złotówki" zabiera dzieci w podróż po galaktyce Finanse, która składa się z 5 planet: Grosik, Portfelik, Skarbonka,
Zabawka i Złotówka. Na pierwszej dzieci zapoznają się z pojęciami: moneta, banknot, awers, rewers, lokata, karta płatnicza. Na kolejnej dowiadują się w jaki sposób dorośli zarabiają pieniądze i w jaki je przechowują. Poznają też "zasady udanych zakupów".

A całej wyprawie towarzyszy też piosenka "Od grosika do złotówki".

Program nieco sceptycznie ocenia jedna z bohaterek reportażu, mama trójki dzieci. - Nie wiem czy teoretyczne zajęcia do końca mają sens. Wydaje mi się, że rodzice powinni chodzić z dziećmi na zakupy, pozwalać im kupować, liczyć. Dzięki temu będą mogli przekonać się w praktyce, jaka jest realna wartość pieniędzy, którymi dysponują - dodaje.

- Po raz pierwszy zmuszona byłam oszczędzać pieniądze, kiedy pojechałam na wakacje. Dostałam konkretną sumę pieniędzy i wiedziałam, że muszą mi wystarczyć - wspomina.

Warto więc zadbać o praktyczną i teoretyczną edukację finansową maluchów, by nie czuły się rozczarowane, kiedy pójdą do sklepu i okaże się, że za 10 zł nie kupią ani obrazu, ani terenowego samochodu, ale co najwyżej dwie paczki ciastek - przyznaje autorka reportażu.

Reportaż "Czym skorupka za młodu…" przygotowała Patrycja Gruszyńska-Ruman.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(mz)

''