Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 12.08.2011

Matka Polka XXI wieku

Zgodnie ze stereotypem kobieta powinna być łagodna, ciepła i opiekuńcza. Stać na straży domowego ogniska, wychowywać dzieci i z uśmiechem na ustach wypełniać swoje obowiązki. Jak wyglądają zmagania współczesnych kobiet z mitem idealnej matki?
Matka Polka XXI wiekuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • "Matka Polka - stereotyp na co dzień" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze
Czytaj także

Stereotypowy obraz Matki Polki to wyobrażenie kobiety, wracającej do domu z siatkami pełnymi zakupów, gdzie czeka na nią mąż i gromadka dzieci. Jej głównym zajęciem jest poświęcanie się w imię rodziny i jej szczęścia - taki widok długo zakorzeniony był w naszej świadomości.

W ciągu ostatnich lat kobiety stały się aktywniejsze zawodowo i realizują się na wielu płaszczyznach. Zadbana, zadowolona z życia, rozwijająca się i jednocześnie wychowująca dzieci, które jej w niczym nie przeszkadzają – tak obecnie powinna wyglądać Matka Polka, która wszystko ze sobą godzi.

W mediach propagowany jest model mamy doskonałej, która potrafi świetnie połączyć pracę zawodową z macierzyństwem, byciem żoną i gospodynią domową, a gdy się to nie udaje pojawia się frustracja, że ciągle na coś brakuje czasu.

Idealna matka to taka, która zawsze potrafi dogodzić całej rodzinie, w sposób wirtuozerski łączy ze sobą sprzeczności i rozwiązuje konfilkty. Powinna być przy tym konsekwentna, trzymać dyscyplinę w domu, a jednocześnie być czuła i troskliwa.

Mit Matki Polki narodził się w XIX wieku. W okresie żałoby po powstaniu listopadowym, kobiety opłakiwały wtedy bohaterów, prowadziły domy, wychowywały dzieci i same prowadziły gospodarstwa.

A co dziś oznacza bycie dobrą matką? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w reportażu "Matka Polka - stereotyp na co dzień" - Eweliny Karpacz-Oboładze.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

(aw)

''