Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 14.08.2012

Specyfika socrealizmu

Maria Wojtysiak, która jest architektem, od lat walczy o zachowanie architektury socrealistycznej dla przyszłych pokoleń. Choć czasy stalinizmu odczuła na własnej skórze, uświadomiła sobie, że architektura i sztuka socrealistyczna ma specyficzne wartości.
Pałac Kultury i Nauki. Jak zauważa Kerez, starsi warszawiacy widzą w nim głównie symbol zniewolenia. Ale dla młodszych to już drapacz chmur w stylu art deco z elementami folklorystycznymiPałac Kultury i Nauki. Jak zauważa Kerez, starsi warszawiacy widzą w nim głównie symbol zniewolenia. Ale dla młodszych to już "drapacz chmur w stylu art deco z elementami folklorystycznymi"Ulf Liljankoski/flickr.com, lic. CC BY-ND 2.0
Posłuchaj
  • Z pasją do końca życia - reportaż.mp3
Czytaj także

Patrzy na to okiem zawodowca. Jej zdaniem o tragicznej historii nie można zapomnieć. Uważa ona, że socrealizm, choć jest z założenia sztuką wtórną, odtwórczą, to pozostawił całą masę wartości, w tym artystycznych, a w architekturze urbanistycznych.

Jej ojciec był lekarzem, a matka malarką. Z domu wyniosła społecznikowskie zacięcie. Podczas spaceru po Warszawie opowiada o swoim życiu, pasji i staraniach o zachowanie socrealistycznych obiektów dla przyszłości.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Z pasją do końca życia” Magdy Skawińskiej.