Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 23.02.2016

Dlaczego wyburzamy arcydzieła modernizmu?

- Architekci nie widzą przestrzeni miejskiej jako przestrzeni społecznej - mówił w Dwójce prof. Waldemar Baraniewski. - To normalne, że w mieście następuje wymiana zabudowy - odpowiadał prof. Krzysztof Domaradzki.

Każdego roku z przestrzeni miejskiej Warszawy znikają sztandarowe budowle powojennej architektury. Nie ma już Pawilonu Chemii i słynnego "Supersamu", a ze "Smyka" pozostał tylko szkielet. Zdaniem prof. Baraniewskiego przyczyna tkwi w apetycie deweloperów na drogie działki w reprezentacyjnych miejscach stolicy, ale też w odhumanizowaniu się architektury i architektów. - To efekt nastawienia czysto technicznego i finansowego. Zauważmy, że na miejsce dawnych budynków nie powstaje nic wartościowego - oceniał.

Według prof. Krzysztofa Domaradzkiego istnienie danego budynku powinno być uzasadnione jego działaniem urbanistycznym. - Nawet wartościową budowlę postawioną w niewłaściwym miejscu, należy usunąć, jeśli można tę przestrzeń lepiej zagospodarować.

Jako przykład nasz gość podawał budynek "Supersamu", który, jego zdaniem należało przenieść z lokalizacji przy ulicy Puławskiej. Kontrprzykładem budowli modernistycznej spełniającej swe zadanie jest dla prof. Domaradzkiego warszawska "Rotunda".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Waldemar Baraniewski (historyk sztuki), dr hab. Małgorzata Rozbicka (dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa), prof. Krzysztof Domaradzki (architekt, urbanista)

Data emisji: 23.02.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/tj