Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 07.03.2017

Austria wciąż odkrywa to, co trzyma w piwnicy

– Rozliczenie Austriaków z wojenną przeszłością nastąpiło - z wielkimi oporami - dopiero pod koniec lat 80. – mówiła Monika Muskała, autorka książki o artystach rozdrapujących austriackie rany.

miedzy-placem-bohaterow-a-rechnitz-austriackie-rozliczenia.jpg

– Austriacy po wojnie natychmiast schowali się w bajkę, w mit habsburski wyrażany m.in. filmami o cesarzowej Sissi – zauważyła Monika Muskała, która w publikacji "Między »Placem Bohaterów« a »Rechnitz«. Austriackie rozliczenia" opisuje, jak w tekstach np. Thomasa Bernharda i Elfriede Jelinek oraz w filmach Ulricha Seidla na światło dzienne wyciąga się to, o czym w Austrii nie mówiło się przez dziesiątki lat, o czym chciano zapomnieć i co próbowano zamaskować fałszywym obrazem własnej historii.

Autorka książki mówiła w Dwójce m.in. o tym, na ile trafnie austriacką mentalność opisuje metafora piwnicy (nie tylko w kontekście przerażającej sprawy Josefa Fritzla), o ambiwalentnych reakcjach, jakie wywołał Bernhard swoją sztuką "Plac Bohaterów" i o fali antysemityzmu w Austrii pod koniec lat 80., która miała związek z pewnym dyplomatycznym skandalem międzynarodowym.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Monika Muskała (autorka książki "Między »Placem Bohaterów« a »Rechnitz«. Austriackie rozliczenia")

Data emisji: 7.03.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mg