Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 13.07.2015

Polska - liderem w produkcji owoców i warzyw dzięki UE

Unijne dotacje zostały przeznaczone na modernizację sprzętu, budowę magazynów i przyczyniły się do wzrostu konkurencyjności polskich produktów za granicą.
Rosja utrzymała embargo na produkty spożywcze z UERosja utrzymała embargo na produkty spożywcze z UEGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Andrzej Gross- prezes ARiMR oraz producenci o unijnych środkach dla grup producentów owoców i warzyw/ Program 1 PR/ Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA


Dopłaty dla producentów owoców i warzyw
Polskie grupy producentów owoców i warzyw wykorzystały możliwości dofinansowania z Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich 11 lat trafiła do nich suma 7,5 mld złotych.
Dzięki unijnym pieniądzom polscy rolnicy stali się znaczącą siłą nie tylko w Europie, ale także na świecie - podkreśla Andrzej Gross, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: – Staliśmy się poważnym podmiotem na rynku europejskim i światowym w produkcji między innymi jabłek, owoców miękkich oraz cebuli, marchwi i innych warzyw. W produkcji jabłek Polska jest - po Chinach i Stanach Zjednoczonych - w ścisłej czołówce światowej.

Przeznaczenie dotacji
Dofinansowanie z Unii Europejskiej zostało przeznaczone przede wszystkim na modernizację sprzętu, co wpłynęło na podwyższenie jakości polskich produktów. Został zbudowany potencjał, który pozwala nie tylko wyprodukować towar na polu, ale go przygotować, jeśli trzeba zmagazynować tak, by nie tracił na jakości oraz zaoferować klientowi w najwyższej jakości. Dlatego polscy producenci są traktowani na rynkach poważnie.

Krzysztof Furmański, prezes zarządu spółki "Bialski Owoc", otrzymał dofinansowanie w wysokości 70 mln złotych. Pieniądze przeznaczył m.in. na usprawnienie produkcji i technologie sprawdzania jakości jabłek. Jak mówi: – Linie technologiczne do sortowania i pakowania jabłek są naprawdę wysokiej jakości.

Przetrwanie rosyjskiego embarga
Dzięki unijnym pieniądzom możliwe było także pokonanie przeszkód w postaci rosyjskiego embarga na polskie owoce. Jak mówi prezes Andrzej Gross: - Z dnia na dzień ten rynek został zamknięty, ale patrząc z perspektywy czasu, wielu producentów – zwłaszcza grupy owocowo-warzywne – znalazło już nowe rynki zbytu albo je zdobywają. Paradoksalnie, rosyjskie embargo spowodowało, że grupy producenckie zyskały zupełnie inne rynki zbytu. Tak jak Krzysztof Furmański z "Bialskiego Owocu": – W obliczu embarga szukamy nowych rynków zbytu, dostarczamy towar do krajów zachodnich, do Czarnogóry, Serbii, Rumunii, Chorwacji, Czech.

Grupa producentów „Pieczarka  Centrum” otrzymała 17 mln złotych unijnego wsparcia. Jak mówi jej prezes Dariusz Wychowałek: - Te pieniądze pozwalają odważniej i z większymi ambicjami patrzeć w przyszłość. Liczymy na to, że w przeciągu 3-4 miesięcy uda nam się stworzyć konsorcjum. Na razie rozmawiamy z trzema grupami, chcemy, aby w konsorcjum było pięć grup, które wspólnie będą sprzedawać towar.

Rozwój polskich grup producentów warzyw i owoców pozwala im coraz śmielej wchodzić na inne rynki, m.in. na bardzo wymagający rynek azjatycki.

***

Przygotował: Kamil Piechowski

Gość: Andrzej Gross-prezes ARiMR oraz Krzysztof Furmański-prezes "Bialski Owoc" i Dariusz Wychowałek-prezes „Pieczarka  Centrum”

Data emisji: 13.07.2015

Godzina emisji: 12.55

ut