Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 26.10.2017

ARiMR: rusza przyjmowanie wniosków o wsparcie dla grup producenckich

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 30 października rozpoczyna  przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia przy "Tworzeniu grup producentów i organizacji producentów", w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Posłuchaj
  • O wsparciu dla grup producenckich mówili w radiowej Jedynce Paweł Żuk, zastępca dyrektora Departamentu Działań Społecznych i Organizacji Producentów w ARiMR i Jarosław Malczewski, założyciel wielkopolskich grup producenckich specjalizujących się w produkcji mleka (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Z pomocy finansowej mogą skorzystać nowo powstałe grupy producenckie, które  uzyskają status uznania, na podstawie planu biznesowego, zawierającego cele zgodne z przepisami ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach, tłumaczy Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Paweł Żuk, zastępca dyrektora Departamentu Działań Społecznych i Organizacji Producentów w ARiMR.

O pomoc mogą ubiegać się grupy producentów składające się wyłącznie z osób fizycznych, które wcześniej uzyskają osobowość prawną, no i oczywiście przygotują wymagany biznesplan.

Ile może zyskać grupa?

Paweł Żuk wyjaśnia także, jakie wsparcie jest możliwe do uzyskania przez grupę producencką. Wsparcie kierowane do grup jest wsparciem ryczałtowym, naliczane jest  od wysokości przychodów netto uzyskanych przez grupę ze sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwach członków takiej grupy. To wsparcie grupa może uzyskać za każdy rok działalności w okresie 5 lat od daty uznania. Limit maksymalny takiej pomocy to równowartość 100 tysięcy euro na rok. Grupa producentów rolnych w ciągu 5 lat może otrzymać maksymalnie pół miliona euro wsparcia.

Korzyści z uczestnictwa w grupie

Funkcjonowanie w grupie producenckiej jest dla rolników korzystne, zapewnia Jarosław Malczewski, założyciel wielkopolskich grup producenckich specjalizujących się w produkcji mleka. Grupa producencka w wyniku chociażby wspólnej organizacji sprzedaży nie jest "skazana" na współpracę wyłącznie na przykład z najbliżej położoną mleczarnią i nie musi zgadzać się na ceny skupu surowca przez nią proponowane. Może wysłać swój towar kilkaset km dalej, a różnice w cenie, nawet po odliczeniu kosztów transportu, gwarantują członkom grupy większe zyski.

Gdzie i kiedy należy składać wnioski?

Jak dodaje Paweł Żuk informuje, wnioski o przyznanie pomocy finansowej z działania "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” należy składać do dyrektorów oddziałów regionalnych ARiMR-u od 30 października do 28 grudnia tego roku.

Elżbieta Mamos

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”