Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 24.10.2017

ARiMR: od 30 października nabór wniosków o pomoc dla grup producenckich

Od 30 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia przy "Tworzeniu grup producentów i organizacji producentów", w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Wideo
  • Od 30 października ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia przy "Tworzeniu grup producentów i organizacji producentów". O zasadach wsparcia, mówi Paweł Żuk - zastępca dyrektora departamentu działań społecznych i organizacji producentów w ARiMR./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Posłuchaj
  • Od 30 października ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia przy "Tworzeniu grup producentów i organizacji producentów". O zasadach wsparcia, mówi Paweł Żuk - zastępca dyrektora departamentu działań społecznych i organizacji producentów w ARiMR./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

O pomoc finansową mogą ubiegać się nowopowstałe  grupy producenckie, czyli takie, które zostały uznane na podstawie planu biznesowego, zgodnie z przepisami ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach.

Chodzi o grupy osób fizycznych, które uzyskały osobowość prawną, składające się z rolników, nie będących członkami grup lub organizacji korzystających wcześniej z pomocy finansowej przy tworzeniu takich podmiotów, pochodzącej ze środków Unii Europejskiej.

− Wsparcie mogą otrzymać grupy, które spełniają kryteria tzw. MŚP (mikro, małych i średnich przedsiębiorstw) i zadeklarują realizację planu biznesowego, osiągnięcie założeń i celów zatwierdzonych w tym planie biznesowym, w okresie pięciu lat od daty uznania takiej grupy producentów rolnych, wyjaśnia Paweł Żuk - zastępca dyrektora departamentu działań społecznych i organizacji producentów w ARiMR.

Wsparcie, które jest oferowane producentom rolnym,  ma charakter ryczałtowy, naliczane jest  od wysokości przychodów netto uzyskanych przez grupę. Ryczałtowa pomoc finansowa jest naliczana za każdy rok działalności. W pierwszym roku wynosi ona 10 proc.  wartości  przychodów ze sprzedaży produktów,  uzyskanych przez grupę, w drugim roku 8 proc., w trzecim  roku 6 proc., w czwartym roku działalności 5 proc. i w piątym roku 4 proc. Maksymalnie pomoc może wynieść 100 tysięcy euro w ciągu roku działalności. Czyli w sumie grupa funkcjonująca przez pięć lat może uzyskać pomoc w wysokości 500 tysięcy zł.  

Ubiegając się o uzyskanie pomocy rolnicy zakładający  grupę muszą najpierw uzyskać wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zarazem grupa musi uzyskać  osobowością prawną, czyli zacząć działać jako spółdzielnia czy też spółka z o.o.

Po uzyskaniu osobowości prawnej, taki podmiot składa wniosek o uznanie za grupę producentów rolnych. Do 31 sierpnia bieżącego roku wnioski o uznanie można było składać do dyrektorów oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego. Od pierwszego września bieżącego roku takie wnioski należy składać do dyrektorów oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Po uzyskaniu  uznania,  grupa producentów może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej. I właśnie, raz  jeszcze przypomnijmy, najbliższy nabór wniosków rozpocznie się 30 października, a potrwa do 28 grudnia.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji przyznającej pomoc finansową, grupa producentów rolnych będzie mogła się ubiegać o płatności za każdy dwunastomiesięczny   okres w ciągu pięciu lat.

Działanie w grupach producentów pomaga rolnikom  stabilizować dochody i zwiększać wartość dodaną produkcji rolnej, co sprzyja poprawieniu ich pozycji rynkowej. Możliwe jest obniżenie kosztów, łączenie  posiadanych kapitałów i wspólne inwestowanie na przykład w infrastrukturę związaną z przygotowaniem produktów rolnych do handlu. Wspólnie podejmowane  działania umożliwiają  między innymi zaopatrywanie się w środki do produkcji po niższych cenach, ze względu na większe ilości kupowanych towarów.

Dariusz Kwiatkowski, jk