Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 22.10.2014

Kto, ile i na jakich warunkach dzierżawi ziemię z zasobów ANR

Dzierżawa jest głównym kierunkiem nietrwałego rozdysponowania i zagospodarowania Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie rośnie bardzo popyt na ziemię, w związku z tym rosną też bardzo, wręcz w postępie geometrycznym czynsze dzierżawne.
Praktycznie 5 mln ha zostało wydzierżawionych, w okresie ponad 22 lat funkcjonowania Agencji Nieruchomości Rolnych.Praktycznie 5 mln ha zostało wydzierżawionych, w okresie ponad 22 lat funkcjonowania Agencji Nieruchomości Rolnych.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Grunty wydzierżawiane są w drodze przetargu, w którym mogą wziąć udział tylko rolnicy, którzy spełniają odpowiednie kryteria, tak jak przy nabywaniu gruntów – wyjaśnia w Jedynce prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski. (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Agencja Nieruchomości Rolnych istnieje już sporo ponad dwadzieścia lat. Ile gruntów wydzierżawiła od początku swojego istnienia?

– Agencja przejęła do zasobu 4 mln 700 tys. hektarów w momencie powstania. I praktycznie 5 mln ha zostało wydzierżawionych, w okresie ponad 22 lat funkcjonowania Agencji. Dlaczego jest ta powierzchnia większa? – ponieważ niektóre grunty były wydzierżawiane kilkakrotnie – wyjaśnia prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski.

Struktura dzierżaw w 2014 roku

Dzierżawa jest taką podstawową, nietrwałą forma rozdysponowania gruntów. Trwała forma to sprzedaż.

– Obecnie wydzierżawiamy grunty na krótsze okresy. Jeśli rolnik ma dzierżawę, i ta umowa kończy się, a z różnych powodów nie chce nabyć tych gruntów na własność, to przedłużamy umowy dzierżawy. Wydzierżawiamy też grunty z wyłączeń. Gdyż ustawodawca zaznaczył w ustawie, że grunty wyłączone w ramach tzw. 30 proc. – w pierwszej kolejności powinny być przeznaczone do sprzedaży w ciągu roku. Ale niestety, sytuacja prawna wyłączanych gruntów nieraz jest tak skomplikowana i trudna, że tych gruntów nie możemy sprzedać w danym momencie, ponieważ są tam np. kopaliny, albo nie ma planu przestrzennego zagospodarowania gminy, są nieuregulowane stosunki właścicielskie i dlatego tych gruntów nie sprzedajemy, tylko wydzierżawiamy. W roku 2013 udało nam się wydzierżawić ponad 34 tys. hektarów i ta prawidłowość wzrostu dzierżawy jest utrzymywana, wręcz jeszcze rośnie. W pierwszym półroczu tego roku wydzierżawiliśmy ponad 43 tys. hektarów – tłumaczy Świętochowski.

Czynsze ciągle w górę

Grunty wydzierżawiane są w drodze przetargu, w którym mogą wziąć udział tylko rolnicy, którzy spełniają odpowiednie kryteria, tak jak przy nabywaniu gruntów.

– Obecnie rośnie bardzo popyt na ziemię, w związku z tym rosną bardzo, wręcz w postępie geometrycznym czynsze. Tak jak w pierwszych latach czynsze były poniżej 1 kwintala pszenicy/ha, a teraz średnio czynsz dzierżawny wynosi 4 kwintale/ha. Czynsze z roku bieżącego, ustalane w drodze przetargu, w skali Agencji już przekroczyły 10 kwintali za hektar – wylicza prezes ANR.

Ale Polska jest krajem bardzo zróżnicowanym, i te czynsze są również bardzo zróżnicowane, co jest bardzo istotną informacją.

– Ponieważ np. w woj. podlaskim czynsz z ostatniego roku wynosi ok. 5 kwintali/ha, a w kujawsko-pomorskim i wielkopolskim przekroczył 25 kwintali/ha – dodaje.

Jakie działki są najchętniej dzierżawione

– Dzierżawcy poszukują gruntów rolnych powyżej 5 ha, co wynika z obecnego postępu technologii upraw. Natomiast najwyższe czynsze uzyskujemy za grunty o powierzchni od 10 do 50 ha. Większe działki występują sporadycznie – wyjaśnia prezes ANR Leszek Świętochowski.

Elżbieta Mamos, mb

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych.