Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 25.09.2014

Krzysztof Jakowicz: żyje się tu i teraz

- Rzadko wracam do wspomnień, bo mój zawód polega na tym, by planować naprzód, a nie oglądać się za siebie. Poza tym jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że nasze życie trwa "tu i teraz" - mówił Krzysztof Jakowicz. 30 września wybitny skrzypek świętować będzie 75. urodziny.
Krzysztof JakowiczKrzysztof JakowiczPAP/Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
  • Prof. Krzysztof Jakowicz wspomina lata dzieciństwa i pierwszych nauczycieli (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Krzysztof Jakowicz opowiada o swojej edukacji i o powojennym Wrocławiu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Krzysztof Jakowicz wspomina swoich mistrzów oraz pobyt na stypendium w USA (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Krzysztof Jakowicz wspomina swoje artystyczne podróże (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Krzysztof Jakowicz opowiada o Witoldzie Lutosławskim i fascynacjach pozamuzycznych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Czytaj także

Krzysztof Jakowicz, skrzypek, kameralista i pedagog, urodził się 30 września 1939 roku, jak sam przyznaje, w dramatycznych okolicznościach. - Wybuchła wojna, moi rodzice uciekali z Warszawy, a ja przyszedłem na świat w drodze między Garwolinem a Pilawą, w rowie - wspominał. - W czasie wojny mieszkaliśmy w Palmirach, stąd w mojej biografii figuruje takie miejsce urodzenia.

Po wojnie Krzysztof Jakowicz wraz z rodzicami przeprowadził się do Wrocławia, gdzie rozpoczął edukację w szkole podstawowej. - W tym samym mniej więcej czasie rodzice zauważyli, że śpiewam i tańczę, więc postanowili mnie doszkolić także i w tej dziedzinie - mówił. - Zetknąłem się z nauczycielami, którzy kochali to, co robili. Dlatego nie trzeba nam było mówić, że mamy ćwiczyć. Że mamy być porządnymi ludźmi. Oni po prostu dawali nam przykład.

Zdolności muzyczne bohater "Zapisków ze współczesności" odziedziczył po ojcu. - Tato był bardzo muzykalny i miał nadzwyczajne poczucie rytmu, choć nie grał na żadnym instrumencie - opowiadał. - Kiedy tańczył z mamą na parkiecie, robiła się wolna przestrzeń, bo ludzie stali i podziwiali to niezwykłe widowisko.

Potem Krzysztof Jakowicz studiował u Tadeusza Wrońskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem). W latach 1965-66 kontynuował studia na Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem Josefa Gingolda i Janosa Starkera.

Artysta prowadzi bardzo aktywne życie koncertowe, wielokrotnie zapraszany był do udziału w renomowanych festiwalach. W 1995 roku z okazji 50-lecia ONZ wystąpił na uroczystym koncercie w Paryżu, podczas którego wraz z Orchestre National de France pod dyrekcją Jerzego Semkowa wykonał I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego.

Krzysztof Jakowicz jest też pierwszym w Polsce skrzypkiem, który zarejestrował dla Polskiego Radia wszystkie sonaty i partity Johanna Sebastiana Bacha. Dokonał także wielu nagrań telewizyjnych oraz płytowych dla polskich (DUX, Polskie Nagrania) i zagranicznych (EMI, Angel, Le Chant du Monde i Riikskonsert) firm płytowych. Artysta gra na skrzypcach włoskiego lutnika Paolo Albaniego z 1698.

"Zapiski ze współczesności" przygotowała Anna Skulska.

 

kul/mc