Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Furtak-Bilnik 29.10.2014

Makaron z dynią piżmową, szpinakiem i fetą

Płaty lasagne, czosnek, szpinak i dynia... Ciekawym pomysłem na połączenie tych składników jest przepis, który Katarzyna Pruchnicka znalazła w ostatniej książce Jamiego Oliviera.
Makaron z dynią piżmową, szpinakiem i fetąGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Makaron z dynią piżmową, szpinakiem i fetą (A nuż, widelec/Trójka)
Czytaj także

Jak mówi tłumaczka książki, Maria Brzozowska , ciekawa i apetyczna jest już sama forma podania potrawy, na którą przepis znajdą Państwo poniżej. Płaty makaronu zwija się bowiem w grube rurki i nadziewa. Następnie ustawia pionowo w naczyniu z sosem pomidorowym i zapieka.

Ale zacznijmy od początku. Przyrządzanie dania rozpoczynamy od upieczenia dyni w całości (ok. półtorej godziny w piekarniku nagrzanym do 180 st. C). W tym czasie siekamy cebulę i razem z tymiankiem, pieprzem i solą podsmażamy ją przez 10 minut w średnim garnku. Po tym czasie dodajemy szpinak i czekamy aż wszystko zgęstnieje i odparuje woda.

>>>Przepis na ślimaki drożdżowe, dyniowo-cynamonowe (pdf)

 

- Po upieczeniu, dynię kroimy ją na pół, odcinamy skórę i pestki, a miąższ zgniatamy. Zarówno miąższ, jak i szpinak doprawiamy solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Następnie obrany i posiekany w plasterki czosnek podsmażamy na oliwie. Dolewamy do niego przecier pomidorowy, gotujemy ok. trzech minut i doprawiamy do smaku - instruuje Maria Brzozowska.

Na każdy płat ciasta nakładamy puree dyniowe, na to szpinak i posypujemy pokruszona fetą. Zawijamy i kroimy na 4 grube plastry. Rurki ustawiamy pionowo w żaroodpornym garnku z sosem pomidorowym. Całość posypujemy startym parmezanem i naoliwionymi listkami szałwii. Zapiekamy 35 min. Płaty lasagne możemy zrobić samemu albo kupić gotowe, suszone. Wtedy przed faszerowaniem należy je obgotować.

A poniżej najciekawsze przepisy słuchaczy na dania z nadziewanymi makaronowymi rurkami. Wszystkie zostaną nagrodzone książkami "Gotuj sprytnie jak Jamie”.

Przepis Pana Wojciecha Wójcika

Proponuję cannelloni ze szpinakiem, białym serem, jajami przepiórczymi i z boczkiem.

Przygotowujemy farsz ze szpinaku i białego sera (świetnie pasuje też ser feta).

Na patelni rozpuszczamy niewielką ilość masła klarowanego. Wrzucamy szpinak, wyciskamy czosnek, podsmażamy i po lekkim wystudzeniu mieszamy z serem, bazylią, oregano. Jeśli jest to feta, to już nie musimy solić. Ugotowane jaja przepiórcze kroimy na połóki i lekko mieszamy z farszem.

Gotujemy cannelloni i napełniamy farszem. Następnie nafaszerowane cannelloni zawijamy w cieniutkie plastry boczku i w takiej formie obsmażamy na oliwie.

Jest to świetna przystawka.

 

Przepis pani Eweliny spod Rzeszowa - Canelloni na słodko

Udusić jabłka (najlepsze są kwaskowe szare renety) na miodzie spadziowym, z odrobiną cynamonu. Wymieszać je z białym serem (wcześniej zmielonym na gładką masę) z dodatkiem rodzynek. Co ważne, makaron nadziewa się bardzo łatwo, a samo nadzienie nie wypada. Na koniec rurki należy zapiec w piekarniku, najlepiej na maśle i masłem posypane po wierzchu.

Polecam nie tylko na deser.

P.S. Myślę, że tego nadzienia można użyć rownież do lasagne.

 

Przepis pana Pawła Urbanke - canelloni ze szpinakiem i serem

2 szparagi należy owinąć plastrem szynki parmeńsiej, a następnie wsunąć do podgotowanej rurki. Potem całość trzeba zapiec w sosie - najlepiejej serowym (z gorgonzoli lub z naszego błękitnego lazura). Danie jest proste, szybkie i znakomite.

 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej do artykułu audycji, którą poprowadziła Katarzyna Pruchnicka.

Audycji " A nuż, widelec " można słuchać w środy i czwartki o godz. 11.15.

(fbi)