Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 30.11.2014

Debiut trzylatka. Keaton spada ze stołu

- Aktorzy komedii slapstickowej odznaczali się sprawnością fizyczną, którą trudno dziś sobie wyobrazić - podkreślił historyk kina prof. Marek Hendrykowski.
Buster Keaton (kadr z filmu Pech), Aktorów slapstickowych były tysiące, Aby zrobić karierę na miarę Charliego Chaplina trzeba było mieć wyjątkowy pomysł na siebie. Specjalnością Keatona stała się kamienna twarzBuster Keaton (kadr z filmu "Pech"), Aktorów slapstickowych były tysiące, Aby zrobić karierę na miarę Charliego Chaplina trzeba było mieć wyjątkowy pomysł na siebie. Specjalnością Keatona stała się kamienna twarzwikipedia, domena publiczna
Posłuchaj
  • Debiut trzylatka: Buster Keaton spada ze stołu (Akademia kina/Dwójka)
Czytaj także

- Buster Keaton debiutował na scenie jako trzylatek w rodzinnym trio. W kulminacji małżeńskiej kłótni spadał ze stołu. Ciekawe, co powiedziałby na to Rzecznik Praw Dziecka... - zastanawiał się gość Anny Fuksiewicz. - Niezwykłą sprawność zachował do końca. Jeszcze w podeszłym wieku potrafił upaść na twarz, nie robiąc sobie krzywdy - dodał.

Oczywiście sprawność fizyczna to tylko jeden ze składników przedwojennej komedii slapstickowej, o której rozmawialiśmy w "Akademii kina". Najważniejszy stanowiło specyficzne poczucie humoru i typ gagów pochodzący z anglosaskiej tradycji scenicznej music hallu. Tam pojawił się po raz pierwszy "slapstick".

Co oznacza to pojęcie, wyjaśnił prof. Marek Hendrykowski. A Tadeusz Łomnicki (w archiwalnym nagraniu) wyjaśnił, na czym polega fenomen Charliego Chaplina.

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Goście: prof. Marek Hendrykowski (historyk kina)

Data emisji: 28.11.2014

Godzina emisji: 22.00

mm, ei