Logo Polskiego Radia
Trójka
Sylwia Mróz 24.04.2014

Uzależnienia, czyli choroba zaprzeczeń. Jak wyjść z nałogu?

- Trzeba nauczyć się, czym jest uzależnienie i posłuchać tych, którzy mają doświadczenie w radzeniu sobie z problemem. I naprawdę się daje radę - mówi Bohdan T. Woronowicz. Specjalista od uzależnień i psychiatra był gościem "Klubu Trójki".
Uzależnienia, czyli choroba zaprzeczeń. Jak wyjść z nałogu?Glow Images/East News

Z roku na rok przybywa uzależnień. Poza alkoholem, narkotykami i papierosami, są uzależnienia od pracy, seksu, internetu i wielu innych rzeczy. - W swoim czasie bardzo się martwiliśmy strukturą spożycia alkoholu, to jest tym, że okresowo nawet 60-70 proc. wszystkich napojów alkoholowych stanowiła wódka. W roku 1981 pojawiły się informacje, że Polacy wypijają rocznie ponad 8 litrów czystego, czyli 100-procentowego alkoholu. Wywołało to przerażenie, że jeśli dalej tak pójdzie, to zginiemy jako naród - wspomina specjalista od uzależnień.

Psychiatra podkreśla jednak pewną bardzo ważną zależność. Otóż nie wolno zapominać, że to niewielka grupa osób wypija większość alkoholu, który jest podawany w statystykach. - Czyli to nie jest problem równo rozłożony, tylko kilkuprocentowa grupa wypija dziesiątki procent spożycia ogólnego - mówi Bohdan T. Woronowicz.

Dlaczego tylko 15 proc. uzależnionych alkoholików, jak wynika ze statystyk, podejmuje się leczenia? - Wszelkie uzależnienia są nazywane chorobami zaprzeczeń, chorobą zakłamania, bo wszyscy dookoła wiedzą i widzą, co się dzieje, a osoba, dotknięta tym nie zauważa tego. Jeżeli nie jesteś przekonany co do tego, że jesteś chory, to nie będziesz się leczył - wyjaśnia psychiatra. Kolejnym problemem jest to, że do dziś pokutują pewne przesądy, np. o oddziałach odwykowych, które dawniej nie miały opinii dobrych i pomagających wyjść z nałogu.

/

Niedługo ukaże się książka "Dasz radę. O pokonywaniu uzależnień". Wywiad - rzekę z doktorem przygotowała Karolina Prewęcka. Lista uzależnień rośnie. To nie tylko alkoholizm, narkomania, anoreksja, bulimia, praco- czy zakupoholizm. To także alkoreksja, brideoreksja, menoreksja, ortoreksja, vigoreksja.

Niektóre z tych słów brzmią ponuro, inne - egzotycznie. To jednak nie tylko słowa. To ludzkie dramaty, a czasem tragedie.

Jednak uzależnienia można pokonać. Jak? Posłuchaj całej rozmowy!

"Klub Trójki" poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, ei)