Logo Polskiego Radia
Trójka
Kacper Wróblewski 22.02.2018

Trudny dyskurs polsko-żydowski

Spór dotyczący nowelizacji ustawy o IPN wywołał na nowo pytania dotyczące dialogu polsko-żydowskiego.
Posłuchaj
  • Czy polsko-żydowskie relacje mają szansę się poprawić? (Klub Trójki)
Czytaj także

shutterstock_314277485 oswiecim brama 1200.jpg
Polsko-izraelski spór o historię

Na całym świecie pojawiają się opinie na temat krzyzsu w stosunkach polsko-izraelskich. Głównie w Stanach Zjednoczonych społeczność żydowska ocenia niedawne wydarzenia związane m.in. nowelizacją ustawy o IPN. Czego nowego dowiedzieliśmy się o traumach obu narodów? Jak wybrnąć z konfliktu pamięci obu narodów? Jak minimalizować szkody wynikłe z wybuchu emocji i wzajemnych urazów?

Ostatnio pojawiła się także informacja, że Centrum Szymona Wiesenthala, czyli żydowska agencja służąca ochronie praw człowieka i zachowania pamięci o Holokauście, rozważa zalecanie Żydom ograniczenia przyjazdów do Polski. Co to oznacza?

– Mamy duży problem, który z dnia na dzień staje się coraz poważniejszy. Nie wiemy, kiedy zobaczymy koniec tego kryzysu. Pojawiają się różne głosy napływające z całego świata. Nam bardzo zależy na tym, aby żydowska społeczność nadal była pozytywnie skoncentrowana na Polsce, aby tutaj przyjeżdżali Żydzi nie tylko z Izraela, ale ze Stanów Zjednoczonych i innych miejsc na świecie. Nie można zapomnieć o Polsce i o nas. Za dużo pracy włożyliśmy w to, aby w ostatnich 30 latach to życie odbudować – mówi Anna Chipczyńska, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Warszawie. 

Jak mogą wyglądać relacje polsko-żydowskie w najbliższej przyszłości? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Anna Chipczyńska (przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Warszawie)
Data emisji: 22.02.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk