Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Lipka 05.06.2018

Dlaczego wybuchają wojny kulturowe?

W wydanej właśnie książce "Umysł moralny" dr Anna Macko, psycholog ekonomiczny z Akademii Leona Koźmińskiego, przywołuje wyniki własnych badań, którym poddała członków młodzieżówek PiS, PO i SLD.
Posłuchaj
  • Jakie jest źródło konfliktów kulturowych w polityce? (Klub Trójki)
Czytaj także

Jej przesłanie jest następujące: u podłoża gwałtownych konfliktów, które obserwujemy w życiu publicznym, a które można by wręcz określić mianem "wojny kulturowej", leżą odmienne sposoby formułowania ocen moralnych.

Kiedy zaś spór dotyczy kwestii moralnych, uruchamiają się bardzo silne emocje. I mamy do czynienia z klinczem. A "klincz", według Słownika Języka Polskiego PWN, to:

  1. W boksie: przytrzymanie się przeciwników w zwarciu, uniemożliwiające zadawanie ciosów.
  2. Sytuacja konfliktowa uniemożliwiająca jakikolwiek ruch pojednawczy.

– Na naszej scenie politycznej wygląda to podobnie. Strony tego klinczu są bardzo żywotne i raczej nie można liczyć na to, że któraś z nich padnie, raczej będzie to trwało. Możemy tylko liczyć na to, że komuś znudzi się ta sytuacja i zmienią wtedy dyscyplinę sportu. Może nie będzie to boks, a coś, co można robić wspólnie, jak wioślarstwo – mówi dr Anna Macko.

W swojej książce Anna Macko analizowała kwestię konfliktu moralnego między głównymi siłami politycznymi w Polsce przez pryzmat młodzieżówek największych partii. – Wojna kulturowa to jest to, co obserwujemy w mediach, na co dzień w dyskusjach, gdy dwie strony – konserwatyści i liberałowie – są w konflikcie. Narasta on i trudno znaleźć wspólną płaszczyznę. Za tym wszystkim stoi odmienna wizja tego, co jest moralne, co obowiązuje kategorycznie jako "dobre" i jako "złe" – dodaje gość audycji.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski 
Gość: dr Anna Macko (Katedra Psychologii Ekonomicznej Akademia Leona Koźmińskiego)
Data emisji: 5.06.2018
Godzina emisji: 21.09

ml/mk