Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 16.04.2019

Notre Dame w kulturze i popkulturze

O katedrze Notre Dame powiedziano w ostatnich godzinach tak wiele, że trudno byłoby jeszcze coś dorzucać. Jednak pożar "wywołał" poboczne tematy, w różny sposób powiązane z paryską katastrofą.
Posłuchaj
  • Jak artyści przedstawiali katedrę Notre Dame? (Klub Trójki)
Czytaj także

Co mogło, czy może kto mógł ją spowodować? Czy katedra była pod należytą opieką? Kto ponosi odpowiedzialność za niedopatrzenia? Do kogo należy opieka nad tym i innymi sakralnymi zabytkami we Francji? Jak prawo traktuje podobne katastrofy i zniszczenia?

Jaką wartość mają same… kamienie? W jaki sposób wpisane jest w nie historia? W jaki sposób konserwuje się je? Czy posadzki w zabytkowych świątyniach (i innych pomnikach historii architektury) powinny być wymieniane na nowe?

Jak zabytki klasy zbliżonej do Notre Dame funkcjonują w popkulturze? Bywa, że stają się współbohaterami fikcyjnych wydarzeń – jak właśnie paryska katedra Marii Panny, w scenerii której Victor Hugo umieścił akcję powieści "Dzwonnik z Notre Dame", a której fabuła stała się kanwą kilku ekranizacji oraz musicalu.

Czy takie popkulturowe oswojenie nie przeczy ich pierwotnemu przeznaczeniu? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: prof. Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka (kustosz Muzeum w Nieborowie i Arkadii, konserwator sztuki, specjalistka od kamieni), prof. Wojciech Kowalski (prawnik, były pełnomocnik MSZ do spraw rewindykacji kultury), dr Daniel Wyszogrodzki (znawca musicali, tłumacz, autor, dziennikarz, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie)
Data emisji: 16.04.2019
Godzina emisji: 21.09