Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 30.12.2020

Polonez. Historia pewnego tańca

– Polonezy pisali już kompozytorzy barkowi, miedzy innymi Bach. Polonez na przełomie XVI i XVII wieku zaczął być tańcem modnym, podobnie jak tańce włoskie i francuskie. Ze względu na swoją szlachetność królował na europejskich dworach – mówi w Trójce prof. Karol Radziwonowicz.

Chyba każdy wie, że polonez to taniec polski. Tak jak suknia à la polonaise, modna na dworach francuskich przed rewolucją 1789 roku. Sama nazwa wskazuje, jakie było pochodzenie tego tańca i stroju. Ale skąd się wzięły, kto zaczął je propagować, tańczyć, grać? Dlaczego do tej pory polonez otwiera bale? Co jest jego cechą charakterystyczną? 


Uczestnicy balu w strojach historycznych podczas poloneza, Lwów 1931 rok, fot. NAC/Marek Munz Uczestnicy balu w strojach historycznych podczas poloneza, Lwów 1931 rok, fot. NAC/Marek Munz

A poza tym – jakie inne polskie tańce zrobiły międzynarodową karierę? Kiedy je tańczono i co im sprzyjało? Jakie okoliczności?


krawaty 1200.jpg
Ubiór ma znaczenie. Grzegorz Sieczkowski: w Anglii wojskowi rozpoznają się po krawatach

Posłuchaj
51:31 2020_12_30 22_05_20_PR3_Klub_Trojki.mp3 Polonez. Skąd pochodzi i jak rozwijał się jeden z najbardziej znanych tańców? (Klub Trójki)

 

W audycji rozmawiamy o rodowodach najważniejszych polskich tańców (polonez, oberek, kujawiak, krakowiak, mazur) oraz o polce, która jest… czeska.

Jak tańczyć poloneza? Figury taneczne / Instytut Muzyki i Tańca 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: prof. Karol Radziwonowicz (pianista, pedagog, prezes Towarzystwa im. Ignacego Paderewskiego)
Data emisji: 30.12.2020
Godzina emisji: 22.05

Monika Małkowska/mk