Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 13.07.2011

Sprawdź, czy jesteś dojrzały

O tym, czym charakteryzuje się osoba dojrzała i dlaczego dziś trudnej niż kiedyś być dorosłym mówił w "Klubie Trójki" prof. Piotr K. Oleś, autor książki "Psychologia człowieka dorosłego. Ciągłość. Zmiana. Integracja".
Sprawdź, czy jesteś dojrzałyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • "Klub Trójki" o dorosłości, 12 lipca 2011
Czytaj także

Psychologowie rozwojowi szacują, że dorosłość przypada na okres od 25. do 65. roku życia, ale obecnie mamy tendencję do odwlekania w czasie wejścia w dorosłość. – Są ludzie, którzy prawie do 40. przeciągają czas, kiedy nie podejmują ważnych decyzji, którzy ciągle poszukują – mówi prof. Piotr K. Oleś, autor książki "Psychologia człowieka dorosłego. Ciągłość. Zmiana. Integracja" i zaznacza, że poszukiwanie jest typowe dla okresu młodości.

/

Niedojrzałość wiąże się przede wszystkim z tym, że człowiek nie przewiduje skutków własnych działań, podejmuje różne zachowania na próbę. - Szuka, ale nie deklaruje się co do tego, o co naprawdę mu w życiu chodzi. Siłą rzeczy angażuje się w różne niepotrzebna i szkodliwe akcje – mówi gość Trójki.


Dlaczego tak trudno być dorosłym?

Gość Dariusza Bugalskiego podkreśla, że wcześniej kultura promowała stałość w ciągu życia. - Myślę o stałości karier, związków. Teraz kultura promuje zmiany. Ta poszerzona przestrzeń wolności sprawia, że człowiek staje ciągle przed wyborami, które mają albo potwierdzać to, co robił dotychczas albo iść w zupełnie nowym kierunku – tłumaczy profesor i dodaje, że ta poszerzona przestrzeń wolności sprawia, że i obszar lęku się powiększa.

Dziś też trudniej niż kiedyś buduje nam się związki, zbyt mocno koncentrujemy się na budowaniu autonomii. - Budujemy zbyt silne "ja" zamiast dobrego i przyjaznego "my". Przez to ludzie są mniej szczęśliwi i mają mniejszą cierpliwość w znoszeniu różnych problemów, które w każdym związku pojawić się muszą. Bardzo silna autonomia utrudnia poszukiwanie rozwiązania, utrudnia wychodzenie naprzeciw, ułatwia wychodzenie ze związku – tłumaczy ekspert.

Atrybuty dojrzałości
Prof. Piotr K. Oleś wymienia cztery atrybuty dojrzałości:
1) Odpowiedzialność
Osoba czuje się odpowiedzialna ze siebie, innych ludzi, cele i działania, które podejmuje.

2) Autonomia
Człowiek czuje się zdolny do podejmowania własnych decyzji, nie czuje się w tym ani skrępowany, ani zależny od swoich bliskich, od nacisków ze strony świata i otoczenia. Potrafi brać odpowiedzialność za swoją decyzje.

3) Wybór
Podejmuje zadania, które wiążą się z odrzuceniem innych i skoncentrowaniem się na czymś, co jest naprawdę dla niego ważne.

4) Zdolność do podejmowania ryzyka
Człowiek właśnie dzięki temu, że czuje się odpowiedzialny, potrafi zaryzykować i postawić na daną sprawę.

Książka została została zgłoszona przez Wydawnictwo Naukowe PWN do Nagrody Teofrasta przyznawanej publikacjom wnoszącym istotny wkład w rozwój i promocję psychologii.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00.

(pg)