Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 10.10.2014

Pokojowa nagroda dla walczących o prawa dzieci. "To piękny Nobel"

- To bardzo dobra decyzja - mówi o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla dla Malali Yousefzai z Pakistanu mówi Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Malala i jej ojciec Ziauddin Yousafzai w drodze do Edgbaston High School, prywatnej szkoły w ekskluzywnej części Birmingham, do której uczęszcza nastolatkaMalala i jej ojciec Ziauddin Yousafzai w drodze do Edgbaston High School, prywatnej szkoły w ekskluzywnej części Birmingham, do której uczęszcza nastolatkaPAP/EPA/MALALA PRESS OFFICE
Galeria Posłuchaj
  • Patryk Kugiel powiedział, że tegoroczna nagroda wpłynie na zwrócenie uwagi na brak dostępu do edukacji w Pakistanie (IAR)
  • Aleksandra Niżyńska z Instytutu Spraw Publicznych mówiła, że Norweski Komitet Noblowski dowartościował w ten sposób dzieci prześladowane z przyczyn religijnych czy kulturowych (PR24/IAR)
Czytaj także

NAGRODY NOBLA 2014 - zobacz serwis specjalny >>>

W uzasadnieniu Komitet Noblowski podkreślił, że już od kilku lat 17-letnia Pakistanka walczyła o prawo do edukacji dziewcząt, i daje przykład, że dzieci i młodzież, również mogą przyczynić się do poprawy własnej sytuacji.

Patryk Kugiel powiedział IAR, że tegoroczna nagroda wpłynie na zwrócenie uwagi na brak dostępu do edukacji w Pakistanie. - Może zmobilizować rząd pakistański i społeczeństwo pakistańskie, a także organizacje międzynarodowe w wyrównanie szans i poprawę jakości kształcenia - powiedział.

Patryk Kugiel podkreślił, że brak dostępu do edukacji to problem wielu krajów na świecie. - Myślę, że chodzi nie tylko o sam Pakistan, ale o globalny problem, jak umożliwić wszystkim dzieciom dostęp do edukacji w czasach, kiedy wiedza jest jednym z najważniejszych czynników dającym ludziom możliwość awansu społecznego i decydujących o rozwoju kraju - powiedział.

"Coś, co na zachodzie wydaje się oczywiste"

Aleksandra Niżyńska z Instytutu Spraw Publicznych mówiła w Polskim Radiu 24, że Norweski Komitet Noblowski dowartościował działaczy walczących o prawa dzieci. - To piękny Nobel. Walczą nie tylko o prawa dziewczynek, ale też o prawa chłopców. O to żeby dzieci mogły realizować swoje marzenia i żeby we wszystkich krajach miały takie same możliwości rozwoju - podkreśla Niżyńska.

Gość Polskiego Radia 24 zwróciła uwagę na postać Malali Yousafzai. - Walczy o to, by dzieci mogły chodzić do szkoły, czyli o coś, co na zachodzie wydaje się oczywiste - podkreśliła Niżyńska.

Malala Yousafzai chciała chodzić szkoły, wbrew talibskim ekstremistom, którzy nie pozwalają kobietom na edukację. 9 października 2012 roku została przez nich postrzelona i od tamtej pory prowadzi kampanię na rzecz edukacji dziewcząt.

Tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał też Kailash Satyarthi z Indii, który prowadzi walkę z wykorzystywaniem dzieci dla korzyści finansowych. Komitet Noblowski podkreślił, że obydwoje laureaci przyczyniają się do realizacji idei braterstwa między narodami - jedną z tych, które przyświecały Alfredowi Noblowi.

CNN Newsource/x-news

<<<Pokojowy Nobel dla Malali Yousafzai i Kailasha Satyarthi. "Za walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz prawo wszystkich dzieci do nauki">>>

Pokojowa Nagroda Nobla zostanie wręczona laureatom 10 grudnia w ratuszu w Oslo.

IAR,kh