Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 16.11.2009

Czy jest nam potrzebna internetowa konstytucja?

Polsce potrzebne są regulacje prawne dotyczące internetu. To wniosek z konferencji "Konstytucja Polski Cyfrowej", która odbyła się w Warszawie.
Posłuchaj
  • Anna Strezynska
  • Wlodzimierz Marcinski
  • Piotr Niemczyk
Czytaj także

Polsce potrzebne są regulacje prawne dotyczące internetu. To wniosek z konferencji "Konstytucja Polski Cyfrowej", która odbyła się w Warszawie.

Największym problemem w tworzeniu takiego prawa jest zrównoważenie wolności i bezpieczeństwa w internecie. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska przypomina jednak, że polskie prawo obejmuje działalność w sieci. Streżyńska zaznaczyła, że wolność słowa jest tylko jedną z wartości, które chronimy. Inną wartością jest bezpieczeństwo ludzi.



Piotr Niemczyk prowadzący agencję detektywistyczną podkreśla, że w internecie ma miejsce wiele przestępstw. Niemczyk uważa, że regulacje prawne dotyczące internetu są potrzebne, ale internetowa konstytucja - już niekoniecznie. Według niego powstające przepisy powinny w wiekszym stopniu uwzględniać działalność w internecie. Jako przykład podał powstającą ustawę o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych. Według niego powinny w niej znaleźć się przepisy określające, jak można ścigać przestępstwa w internecie.



Włodzimierz Marciński z MSWiA opowiada się za stworzeniem Konstytucji Polski Cyfrowej, ale nie chciałby, żeby był to zbiór przepisów. Marciński chciałby powstania kodeksu wskazówek i informacji o internecie.



Uczestnicy konferencji zwrócili uwagę na konieczność uświadamiania użytkownikom internetu zagrożeń, które z niego wynikają. Chodzi między innymi o nielegalny obrót danych osobowych czy oszustwa bankowe. Z drugiej strony wskazywano na niebezpieczeństwo ograniczania prywatności w imię walki z przestępczością w internecie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)