Logo Polskiego Radia
PAP
Agnieszka Kamińska 25.11.2010

Na 500 superkomputerów 6 z Polski

Superkomputery wykonują operacje, które innym maszynom zajęłyby nawet 180 lat. W tegorocznym światowym rankingu superkomputerów TOP500 znalazło się sześć polskich maszyn.
Na 500 superkomputerów 6 z PolskiSXC

TOP500 jest prestiżowym światowym rankingiem superkomputerów, prowadzonym od 1993 roku, aktualizowanym w czerwcu i listopadzie każdego roku. Według ostatniej edycji TOP500 najszybszym komputerem świata jest chiński Tianhe-1A.

Prowadzi ZEUS

Najlepszy komputer z Polski - ZEUS z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH w Krakowie - uplasował się na 84. miejscu.

Pozostałe polskie superkomputery to: Nasza Klasa (185. miejsce), OXL Poland sp. z o.o. (249. miejsce), "Galera" z Gdańska (297. miejsce), "Reef" PCSS Poznań (313. miejsce) oraz "Supernova" Wrocław (372. miejsce).

Kierujący Akademickim Centrum Komputerowego Cyfronet AGH prof. Kazimierz Wiatr zwrócił uwagę, że do superkomputera ZEUS naukowcy mają bezpłatny dostęp za pośrednictwem sieci optycznej Pionier. Umożliwia to znaczne zwiększenie skali przetwarzania danych w każdym zaawansowanym projekcie naukowym oraz rozwój międzynarodowej współpracy naukowej.

ZEUS jest wykorzystywany m.in. do obliczeń fizyki nuklearnej - np. we wspólnych projektach dotyczących prac Wielkiego Zderzacza Hadronów prowadzonych przez CERN w Genewie oraz projektach nanotechnologicznych i z dziedziny medycyny.

Najbardziej skomplikowany projekt, w którym ZEUS prowadził symulację modelową dotyczył działania nowego leku grzybobójczego. Był on prowadzony przez Politechnikę Gdańską, a wykonanie tego modelu na sieci komputerów PC zajęłoby - zdaniem Wiatra - 186 lat.

Obietnice resortu

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Orłowska zapewniła w czwartek, że jej resort będzie wspierać tworzenie polskich klastrów superkomputerowych.

Zaznaczyła przy tym, że "z wpływów z prywatyzacji 2 proc. przeznaczone jest na infrastrukturę, zaś 15 proc. z tego - na infrastrukturę informatyczną".

Jak przypomniała, jednym z najważniejszych zadań w "Programie rozwoju infrastruktury informatycznej nauki na lata 2007-2013" jest utrzymanie 5 działających ośrodków KDM (Komputerów Dużej Mocy) w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu w roli centrów m.in. usług obliczeniowych wymagających duże mocy przetwarzania danych, składowania dużych zasobów danych, baz naukowych oraz rozbudowa infrastruktury gridowej i tworzenie oprogramowania naukowo-badawczego.

agkm