Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 10.10.2014

Scenarzysta filmu "Bogowie": biografią prof. Religi trafiłem filmową szóstkę

- Znalazłem w niej wszystko. I portret trudnych czasów po stanie wojennym, i walkę o życie, i konflikt uczeń-mistrz, konflikt pokoleń, a także ciekawy obraz mikrośrodowiska, w tym wypadku kardiochirurgów, które jest hermetyczne, posługuje się własnym językiem - mówił w Jedynce Krzysztof Rak, autor scenariusza do filmu z Tomaszem Kotem w roli głównej.
Obraz Bogowie dowodzi, że polscy bohaterowie niekoniecznie musieli walczyć z bronią w ręku. Film weźmie udział w konkursie głównym na CamerimageObraz "Bogowie" dowodzi, że polscy bohaterowie niekoniecznie musieli walczyć z bronią w ręku. Film weźmie udział w konkursie głównym na Camerimagemat. promocyjne Next Film

To bogactwo treści i udane przełożenie materiału na filmowy obraz z jednej strony cieszy Krzysztofa Raka. Z drugiej jednak prowadzi do smutnej konstatacji. - Nie wiem, czy jeszcze kiedyś znajdę tak fantastycznego bohatera, a muzy przyjdą mi pomóc. Prof. Zbigniew Religa ma tyle sprzeczności, że można oszaleć. Jest sarmacki w kochaniu życia i dynamicznym sposobie działania, a równocześnie amerykański. Jest romantyczny, wie, że można zmienić świat, ale z drugiej strony jest judymowski, pozytywistyczny, sam nauczył się angielskiego. Na dodatek się okazało, że jest Prometeuszem - opowiada scenarzysta w rozmowie z Joanną Sławińską. Ta właśnie postawa zainspirowała tytuł scenariusza, a później filmu "Bogowie".

Gość Jedynki przyznaje, że gdy zadał sobie z tego sprawę "doznał symbolicznego zawału na myśl, że ktoś temat życia i działalności polskiego kardiochirurga podejmie przed nim". - Nie mogłem wyjść z osłupienia, że tak się nie stało - podkreśla.

Reżyser "Bogów": wielkość człowieka określa zdolność do poradzenia sobie z porażkami >>

Film Łukasza Palkowskiego nie buduje jednak pomnika, choć Religa na taki by zasługiwał jako lekarz, którego zespół przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. "Bogowie" nie kreują idealistycznego obrazu człowieka bez skazy, spełniającego się we wszystkich dziedzinach życia. Autor scenariusza wyrysował realną postać bohatera dzięki rozmowom z bliskimi prof. Zbigniewa Religi. - Byli otwarci, zrozumieli, że aby ten portret był prawdziwy, to musi zawierać także opis tego, co było ceną. Profesor chcąc odnieść sukces, iść dalej, musiał opuścić Warszawę i wyjechać na Śląsk. To się dzieje w wielu polskich domach teraz, więc film stawia ważne pytania - podkreśla producent i scenarzysta.

W jakim celu w trakcie rozmowy z Joanną Sławińską Krzysztof Rak dzwonił do żony prof. Religi? Jakie aspekty życia kardiochirurga zainteresowały scenarzystę najbardziej? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Krzysztof Rak otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz podczas tegorocznego 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. "Bogów" ogłoszono także najlepszym filmem (statuetka Złotych Lwów), Tomasz Kot został najlepszym aktorem pierwszoplanowym, a publiczność ten właśnie film oklaskiwała najdłużej (nagroda Złotego Klakiera).

Film "Bogowie" na ekranach polskich kin oglądać można od 10 października.

Wywiadów Joanny Sławińskiej z cyklu "Dosłownie kultura" słuchaj na antenie radiowej Jedynki w poniedziałki i czwartki o godz. 17.18.

(asz/jp)