Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 12.10.2015

Dyrektor festiwalu WAMA: w dokumencie jest duża siła kreacji

- Przy filmie fabularnym pracujemy nad gotowym scenariuszem i postaciami. W dokumencie postacie trzeba wyłuskać z tego, kim one są i zbudować ich obraz - mówił w Jedynce Marcin Kot Bastkowski.
Posłuchaj
  • Marcin Kot Bastkowski o sztuce montażu (Dosłownie kultura/Jedynka)
Czytaj także

Bastkowski zmontował m.in. filmy "Ogniem i mieczem", "1920: Bitwa Warszawska", "Potop Redivivus" i wielokrotnie nagradzany na świecie dokument "Nadejdą lepsze czasy" Hanny Polak o ludziach żyjących na wysypisku pod Moskwą. Jak tłumaczył, był to najważniejszy film w jego karierze. - W dokumencie trzeba scenariusz wykreować i znaleźć historię w tym, co już zarejestrowana. Nie jest to jednak manipulacją ani nieprawdą. Musi być jednak filmowe. Właśnie tym zajmuje się montaż, czyli sztuką opowiadania - dodał gość Jedynki.

Podczas powstawania filmu "Nadejdą lepsze czasy" Hanna Polak przez czternaście lat śledziła życie Juli, która zamieszkuje podmoskiewską Swałkę, największe wysypisko śmieci w Europie. To opowieść o życiu dziewczyny, w której przedstawione jest jej dorastanie. Na ekranie Jula przeżywa pierwszą miłość, zapala pierwszego papierosa, zachodzi w ciążę. – Ten film jest o niezwykłym humanizmie. Chcieliśmy, żeby był bardzo uniwersalny. Właśnie to w filmie jest najcenniejsze - podkreślił Bastkowski. 

W nagraniu audycji podsumował również II WAMA Film Festival, który w niedzielę zakończył się w Olsztynie. Marcin Kot Bastkowski wymyślił festiwal traktujący o wielokulturowości, Radiowa Jedynka była jego patronem medialnym.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Marcin Kot Bastkowski (montażysta, dyrektor WAMA Film Festival)

Godzina emisji: 17.20

Data emisji: 12.10.2015

tj/mc